Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2019

W Wilnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej

W Wilnie rozpoczęły się w czwartek 7. Dni Kultury Polskiej. Przez najbliższe trzy dni będą organizowane koncerty, spektakle, warsztaty kulinarne, wycieczki.

„Dni Kultury Polskiej na Litwie są przygotowywane od lat z myślą o wszystkich mieszkańcach Wilna i Wileńszczyzny, skierowane są do różnych grup wiekowych i zainteresowań” - powiedział PAP dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski.

Tegoroczny festiwal zainaugurował w czwartek spektakl dla dzieci „Akademia Pana Kleksa” Teatru Maska z Rzeszowa. Odbyły się trzy pokazy przy wypełnionej sali.

Na oficjalne otwarcie Dni Kultury Polskiej, które nastąpi w piątek, przygotowano widowisko muzyczne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Premierowe pokazy widowiska odbyły się w Operze Krakowskiej oraz na rynku w Wadowicach w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

W następnych dniach odbędą się wycieczki po Wilnie, warsztaty pieczenia tradycyjnych wileńskich pierników w postaci serc lukrem malowanych, pokaz najlepszych krótkometrażowych polskich filmów festiwalu Grand Off. Dni Kultury Polskiej zakończy w niedzielę koncert zespołu Mikromusic.

„Nasz festiwal odbywa się w drugiej połowie listopada, więc jest to takie swoiste przedłużenie świętowania dnia 11 listopada” - mówi Ludkowski. Podkreśla, że przedsięwzięcia w ramach Dni Kultury Polskiej są bezpłatne zawdzięczając wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wspólnota Polska ze środków Senatu RP.

„Bez pomocy ze strony Polski nie dałoby się przygotować takiego święta” - zaznacza dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową liczącą ponad 162 tys. osób, co stanowi 5,6 proc. mieszkańców kraju. Polacy mieszkają głównie w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL