Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2019

Waleria Zazulczyk laureatką Festiwalu Piosenek Anny German

Laureatką VIII Festiwalu Piosenek Anny German "Eurydyka", organizowanego od 8 lat na Białorusi, została Waleria Zazulczyk, która zdobyła Grand Prix. Finałowy koncert festiwalu odbył się w niedzielę w dużej sali Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku.

"Jestem Polką, moi rodzice są Polakami, moi dziadkowie byli Polakami - powiedziała Waleria Zazulczyk, odbierając nagrodę. - Wystartowałam w festiwalu po raz pierwszy i wygrałam. To dla mnie wielki zaszczyt, niespodzianka i radość".

Festiwal "Eurydyka" jest organizowany od 2012 r. W tym roku wzięło w nim udział 20 uczestników przybyłych z różnych regionów Białorusi.

"Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co widzę w Mińsku. Anna German czyni tu cuda" - powiedziała PAP Anna Miedzińska, kierownik Miejskiego Domu Kultury w Zielonej Górze, która z Festiwalem "Eurydyka" jest związana od samego początku.

W tym roku w jury zasiadło wielu gości z Polski w tym m.in.: Krzysztof Marciniak, dyrektor ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi, Agnieszka Babicz, aktorka i piosenkarka, która wykonuje utwory Anny German, Halina Nabrdalik, prezes opolskiego oddziału Wspólnoty Polskiej oraz urodzona na Białorusi, a obecnie mieszkająca w Polsce Barbara Twardosz-Droździńska, wykonująca utwory artystów z Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Podczas wręczenia nagród laureatom zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski powiedział, ze Festiwal "Eurydyka" jest świętem polskiej kultury i polskości. Organizatorem festiwalu jest Ambasada RP w Mińsku.

Znana z takich utworów, jak "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los" czy "Dziękuję mamo" Anna German, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, urodziła się w ZSRR. Po II wojnie światowej wraz z rodziną zamieszkała we Wrocławiu. Jej piosenki były niezwykle popularne w Polsce oraz w ZSRR. Śpiewała w języku polskim, włoskim i rosyjskim. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. (PAP)

just/ mars/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL