Mulatu Astatke, Nneka, Orchestra Baobab wśród muzyków występujących na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę. Artyści wystąpią w namiocie festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki.
"14. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się pod hasłem +Historie dźwięków i słów+" - powiedziała podczas środowej konferencji dyrektorka festiwalu Maria Pomianowska.
Wystąpią na nim artyści m.in. z Angoli, Senegalu, Etiopii, Irlandii, Brazylii, Słowacji.
W koncercie inauguracyjnym weźmie udział Waldemar Bastos, wokalista o korzeniach portugalskich, który urodził się na pograniczu Angoli i Konga. Jak mówiła Pomianowska "śpiewa on o wartościach uniwersalnych". Zaśpiewa również wokalistka, kompozytorka, poetka Rokia Traore, która łączy w swojej muzyce elementy muzyki malijskiej z rockiem, bluesem, soulem.
19 września odbędzie się koncert "Sounds Like Poland". Anna Szewczuk-Czech z rady programowej festiwalu powiedziała: "w tym roku pokażemy trzy różne fenomeny polskiej muzyki". Wystąpią: WoWaKin Trio, które bardzo żywiołowo nawiązuje do tradycji tanecznej Mazowsza i kielecczyzny, używają oni też instrumentów afrykańskich. Bester Quartet zespół, który powstał w latach 90. jako The Cracow Klezmer Band. Grali wtedy muzykę klezmerską nawiązując do tradycji bałkańskiej, dziś czerpią również z jazzu, kameralistyki i współczesnej muzyki klasycznej.
Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh World Ensemble również zagrają na koncercie "Sounds like Poland". Jak powiedziała Pomianowska: "Hossein Alizadeh to ikona muzyki perskiej, jako kompozytor i instrumentalista. "Alizadeh bardzo rzadko robi projekty z zachodnimi muzykami. Będziemy improwizować na scenie. Będzie to żywa muzyka, która nigdy wcześniej nie została zagrana" - mówiła dyrektorka festiwalu.
Członek rady programowej Jakub Borysiak poinformował, że 20 września na koncercie pt. "Kolektyw Europa" wystąpi Agata Siemiaszko, która w tym roku do współpracy zaprosiła Romów pochodzących z Węgier, m.in. cymbalistę Kalmana Balogha.
Tego wieczoru publiczność usłyszy również zespół Orchestra Baobab. Część z artystów, którzy grali w zespole w latach 70. grają w nim nadal. W ocenie Pomianowskiej "nie tracą oni nic ze swojej świeżości".
Finał Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się 22 września. Wystąpią na nim Tigana Santana z Brazylii, artysta o afrykańskich korzeniach, o których opowiada w swojej muzyce oraz gwiazda festiwalu, etiopski wizjoner Mulatu Astatke twórca gatunku muzycznego ethio-jazz.
Oprócz koncertów w namiocie festiwalowym będzie można skosztować potraw z różnych krajów. Odbędą się również panele dyskusyjne m.in. "O tym jak nie zmieniać świata w Afryce", "National Geogrpahic prezentuje: Himalaizm, sport czy sztuka?", z udziałem himalaisty Krzysztofa Wielickiego, zdobywcy wszystkich 14 ośmiotysięczników.
Z cyklu "TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga - Natalia Grosiak i Bronisława Chmielowska" będzie można obejrzeć przedpremierowo odcinek programu, którego jak powiedział PAP reżyser Grzegorz Jankowski, głównym celem jest połączenie młodych ludzi: gwiazd muzyki jazzowej, rozrywkowej z ludźmi dojrzałymi, starszymi z małych wsi, którzy wykonują muzykę ludową.
Jak mówił "W odcinku wyświetlonym na festiwalu pokażemy kobietę, która była repatriantką i widziała rzeź wołyńską. Spotka się z nią Natalia Grosiak wokalistka zespołu Mikromusic. Pani Bronisława nauczy się od Natalii Grosiak piosenki "Takiego chłopaka", a wokalistka - od pani Bronisławy - wschodniej kołysanki. Przy nauce utworów poznają się wzajemnie. Tak zachodzi skrzyżowanie kultur" - wyjaśnił Jankowski.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/