Kultura i sztuka po 1989 roku

17.03.2017

Warszawa: muzyka Jana Sebastiana Bacha na żywo w różnych miejscach miasta

Jan Sebastian Bach. Źródło: Wikimedia Commons Jan Sebastian Bach. Źródło: Wikimedia Commons

Akcja, która ma służyć popularyzacji muzyki Jana Sebastiana Bacha wśród publiczności pozbawionej na codzień kontaktu z muzyką klasyczną, odbędzie się w weekend 18-19 marca, z okazji 332 rocznicy urodzin kompozytora w wielu różnych miejscach stolicy.

Społeczna akcja muzyczna "Urodziny Bacha w Metrze" to polska wersja przedsięwzięcia "Bach in the Subways", zapoczątkowanego sześć lat temu przez amerykańskiego wiolonczelistę Dale'a Hendersona w Nowym Jorku.

Najpierw był to solowe wykonanie muzyki Jana Sebastiana Bacha, w miarę upływu czasu rozrosło się w akcję angażującą ponad tysiąc muzyków z całego świata. Po raz pierwszy "Bach in the Subways" odbędzie się również w Polsce, w Warszawie, w weekend 18-19 marca.

"Do organizacji tego wydarzenia natchnęła mnie wizyta w Stanach Zjednoczonych. Tam muzyka klasyczna jest niezwykle promowana +wychodzi do ludzi+. Amerykańskie gwiazdy muzyki poważnej występują np. w metrze, na ulicach, placach, podczas happeningów - powiedziała PAP organizatorka wydarzenia Antonina Styczeń.

"Poprosiłam o pomoc w przygotowaniach sopranistkę Aleksandrę Klimczak oraz Fundację o.to.ja, która ma doświadczenie w popularyzacji muzyki klasycznej. Będę też, wspólnie z Aleksandrą Klimczak, wykonywać utwory Bacha w towarzystwie zaproszonych muzyków. Zapraszamy wszystkich grających Bacha do przyłączenia się do wspólnego koncertowania" - powiedziała Antonina Styczeń.

Repertuar półgodzinnych i godzinnych występów będzie zróżnicowany. "Artyści zagrają w prezencie dla mieszkańców miasta. Jest to ważny aspekt akcji ponieważ sytuacja muzyków w Polsce nie jest łatwa, a mimo to zdecydowali się wystąpić za darmo" - podkreśliła organizatorka.

Występy będzie można zobaczyć przez cały weekend m.in. w kawiarniach (na Placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu, pl. Konstytucji, w kinie Femina i na Nowym Świecie), w Hali Koszyki i na Dworcu Centralnym.

Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia "Bach in the Subways 2017". (PAP)

mg/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL