Już w piątek na Warszawskich Targach Książki zapanował tłok, choć najwięcej odwiedzających oczekiwanych jest jak zwykle w sobotę i niedzielę. Spotkają się z nimi m.in. Swietłana Aleksijewicz, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Józef Hen i Katarzyna Grochola.
Targi to tradycyjny czas przyznawania literackich wyróżnień. Nagrodę Literacką Unii Europejskiej za 2019 rok otrzymała Marta Dzido za "Frajdę". W 2019 roku wznowiono tę nagrodę, która w latach 2009-17 przyznawana była w ramach trzech cykli konkursów dla poszczególnych grup krajów biorących udział w programie Kreatywna Europa. Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na bogactwo europejskiej literatury współczesnej oraz zwiększanie zainteresowania zagranicznymi utworami literackimi. Oprócz Polski w tegorocznej edycji bierze udział Austria, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Irlandia, Litwa, Rumunia, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy. Konkurs adresowany jest do pisarzy, którzy mają opublikowane od dwu do czterech książek. Ceremonia wręczenia nagród laureatom z wszystkich krajów biorących udział w konkursie odbędzie się 2 października 2019 r. w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.
Lew Hieronima - nagroda przyznawana wydawcom przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury - przypadła w tym roku wydawnictwu Rebis. Jak podkreśliło jury nagrody, poznańskie wydawnictwo zasłużyło na wyróżnienie korzystnymi warunkami umów, profesjonalną współpracą z redaktorami językowymi i zadowalającymi stawkami finansowymi: "Cieszymy się, że istnieją tacy wydawcy jak Rebis, dla których ważny jest wspólny cel, czyli wydawanie wysokiej jakości książek" – podkreślono w oficjalnym komunikacie.
Zdaniem jury konkursu na najlepszą książką wiosny portalu Granice.pl w kategorii "literatura piękna" został "Wdowinek" Anny Fryczkowskiej (Świat Książki). Internauci w swoim głosowaniu nagrodzili natomiast kryminał Grzegorza Kopca "Czas pokuty".
Tegorocznym Gościem Honorowym Warszawskich Targów Książki jest Rumunia i w programie targów nie brakuje wydarzeń związanych z tym krajem. Wystawę o rumuńskim komiksie znaleźć można przy samym wejściu na teren targów. Pokazano w niej różnorodne prace młodych artystów: Gabriela-Virgila Rusu, Marii Surducan, Illeany Surducan, Anny Julii Benczedi, Adriana Barbu oraz Xenii Pamfil. Ich prace dotyczą różnych tematów - od historii Rumunii, przez baśniową wyobraźnię dzieci i codzienność mieszkańców tego państwa. W sektorze D/3 ustawiono wystawę "Podążaj za kotem" stworzoną z inicjatywy Klubu Ilustratorów Rumuńskich i prezentującą różnorodne grafiki z książek dla dzieci.
Na stoisku Domu Wydawniczego Manuscriptum (49/D6) można oglądać reprodukcję "Kodeksu Leicester" - rękopisu Leonarda da Vinci. Dzieło z wyglądu niepozorne - zeszycik zapisany tekstem w lustrzanym odbiciu oraz rysunkami i szkicami różnych pomysłów mistrza. Wydawca przygotował też przewodnik po manuskrypcie - pod zmniejszoną reprodukcją każdej karty podano streszczenie w językach polskim i angielskim, więc można zapoznać się z treścią manuskryptu bez użycia lustra. Na tym stoisku można też zobaczyć reprint tzw. "manuskryptu Wojnicza", jednej z najbardziej tajemniczych ksiąg świata. Nazwę zawdzięcza ona antykwariuszowi Michałowi Wojniczowi, który w 1912 r. nabył rękopis uchodzący za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieznane.
Na stoisku Muzeum Sztuki Drukarstwa i Papiernictwa w Supraślu (310/G) każdy może pod okiem fachowców przygotować własny ekslibris. Najpierw rysuje się na kalce projekt, później ryje dłutkiem odbicie wzoru w linoleum, pokrywa farbą, wkłada pod prasę, a odbitkę suszy przez dwa dni.
Najważniejszymi gośćmi WT - którzy będą bohaterami spotkań na targowej Kanapie Literackiej - będą noblistka Swietłana Aleksijewicz, rzadko spotykający się z czytelnikami Wiesław Myśliwski, Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, Eustachy Rylski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę, a poprowadzą je Jerzy Kisielewski i Szymon Kloska.
Targi, jak co roku, będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Gośćmi targów będą m.in. Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Marcin Wicha, Małgorzata Kalicińska, Wojciech Tochman, Adam Wajrak a także prof. Leszek Balcerowicz, Henryka Krzywonos i Krzysztof Strycharski, Adam Michnik, Alosza Awdiejew i raper O.S.T.R. Adam Ostrowski.
Organizatorzy targów przygotowali też bogaty program dla dzieci i młodzieży - łącznie ponad 300 wydarzeń. Będą to: lekcje literatury i historii, warsztaty, wystawy oraz spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych - pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. Ich goście to m.in.: prof. Joanna Papuzińska, Edward Lutczyn, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Rafał Kosik, Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek, Joanna Olech, Józef Wilkoń, Jarosław Mikołajewski, oraz R.J. Palacio, autorka bestsellerowej książki "Cudowny chłopak", która pierwszy raz odwiedzi Polskę.
Targom towarzyszy Warszawski Festiwal Popkultury Meet Point, którego program kierowany jest do młodzieży. Fani gier, fantastyki oraz szeroko pojętej popkultury, spotkają się na dwóch piętrach Biznes Klubu, gdzie znajdą się strefy z komputerami i konsolami - będzie możliwość zagrania w najnowsze gry, oraz gry retro.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki towarzyszy Warszawskim Targom Książki od pierwszej edycji - oba wydarzenia są ze sobą silnie związane i tradycyjnie już sobota na WTK jest Dniem Reportażu. Tego dnia będzie się można spotkać ze wszystkim autorami i tłumaczami nominowanymi do tegorocznej nagrody. Z okazji 10 urodzin nagrody i targów zaproszono gości specjalnych - dwukrotną (w 2011 i 2015 r.) laureatkę Nagrody Swietłanę Aleksijewicz i laureata pierwszej edycji Jeana Hatzfelda.
W sobotni wieczór poznamy laureata Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa na najlepszą polską powieść kryminalną. W ścisłym finale znalazły się "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza, "Dziewczynka z zapalniczką" Mariusza Czubaja, "Ślepy archeolog" Marty Guzowskiej, "Mock. Pojedynek" Marka Krajewskiego, "Skaza" Roberta Małeckiego i "Cokolwiek wybierzesz" Jakuba Szamałka. Spotkania nominowanych autorów z czytelnikami odbywać się będą na targach w sobotę i niedzielę.
Czytelnicy, którzy chcą rozluźnić tłok w domowych bibliotekach, kierują się do stoiska Publio.pl gdzie, za każde pięć tomów zabierających dotąd miejsce na półkach można otrzymać kupon z kodem umożliwiającym pobranie za darmo dowolnego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. 25 maja w Sali Amsterdam odbędzie się wielka wymiana książek "Z półki na półkę". Wszyscy, którzy mają na półkach książki, do których już nie wracają, będą mogli wymienić je na książki przyniesione przez innych czytelników oraz na nowości wydawnictw. Zaprasza serwis Lubimyczytać.pl.
10. Warszawskie Targi Książki odbywać się będą do niedzieli na Stadionie PGE Narodowym - swoją ofertę prezentuje ponad 800 wydawców, a z czytelnikami spotka się ponad tysiąc autorów. (PAP)
aszw/ pat/