Kultura i sztuka po 1989 roku

06.07.2017

We Florencji powstanie muzeum Franca Zeffirellego

Franco Zeffirelli ze swoją książką „Francesco” w domu w Rzymie. 2014 r.. Fot. PAP/EPA Franco Zeffirelli ze swoją książką „Francesco” w domu w Rzymie. 2014 r.. Fot. PAP/EPA

Z rzymskiej willi włoskiego reżysera filmowego i operowego Franca Zeffirellego przewieziono w czwartek kolekcję jego dzieł sztuki i bibliotekę do rodzinnej Florencji. Będą one eksponowane w specjalnym muzeum poświęconym dorobkowi artystycznemu artysty.

"W muzeum, pełniącym zarazem funkcję centrum sztuk widowiskowych, wystawionych zostanie około 500 szkiców i rysunków do przedstawień teatralnych i operowych, które Zeffirelli zrealizował w swojej karierze" - poinformowała AP.

Udostępniona zostanie także licząca 10 tys. woluminów biblioteka artysty oraz inne świadectwa jego działalności twórczej.

Syn reżysera Pippo Zeffirelli, wyjaśnił w czwartek podczas konferencji prasowej w Rzymie, że projekt muzeum "zrodził się z pragnienia maestra, aby pozostawić wszystkie swoje artystyczne skarby nietkniętymi i dostępnymi".

W konferencji nie wziął udziału 94-letni artysta, gdyż - jak powiedział syn reżysera - "nie czuł się dobrze", a na przeszkodzie "stanęła fala upałów".

Jak podała AP, Franco Zeffireli z okazji 94. urodzin zostanie uhonorowany również przez mediolańską La Scalę, gdzie wznowią jego inscenizację opery "Aida" Giussepe Verdiego zrealizowaną w 1963 r.

Franco Zeffirelli, właśc. Gian Franco Corsi Zeffirelli (ur. 12 lutego 1923 r. we Florencji) jest włoskim reżyserem filmowym, operowym i telewizyjnym. Bywał scenografem, projektantem kostiumów, producentem, aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym.

Debiutował jako reżyser teatralny w 1950 r. spektaklem "Lulu" Carla Bertolazziego, następnie reżyserował opery i przedstawienia teatralne w Londynie, Mediolanie i Nowym Jorku. Jego pierwszym filmem było "Poskromienie złośnicy" wg Szekspira (1967) z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Rok później zrealizował film "Romeo i Julia" na podstawie sztuki Szekspira, który przyniósł mu nominację do nagrody Oscara za reżyserię. W 1999 r. Zeffirelli otrzymał Kryształowego Globusa na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za wybitny wkład w światową kinematografię.(PAP)

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL