Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2018

We Lwowie rozpoczęło się Forum Książki

We Lwowie rozpoczęło się w środę XXV Forum Książki, jedne z największych targów książek na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim. Wśród wystawców jest polski Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie przygotował polskie stoisko - poinformował PAP Rafał Kocot z lwowskiego konsulatu RP.

„Obecność Polski będzie na Forum widoczna i mamy nadzieję, że atrakcyjna. Szczególnie polecam wydarzenia związane z urodzonym we Lwowie Zbigniewem Herbertem, którego rok właśnie obchodzimy” - powiedział.

Twórczości Herberta poświęcony jest koncert poezji śpiewanej „Czas ciemnej gwiazdy” w wykonaniu Aleksandra i Tymona Trąbczyńskich, dyskusja „Kim jest Herbert” oraz spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem dwutomowej biografii poety.

Odbędzie się także wystawa Krystyny Piotrowskiej „Miłość lub wojna”, dedykowanej twórczości Zuzanny Ginczanki.

W programie Forum przewidziano również prezentację książki Janusza Leona Wiśniewskiego „Wszystkie moje kobiety”, albumu „Lec. XX wiek” oraz książki Jarosława Hrycaka i Izy Chruślińskiej „Rozmowy o Ukrainie”. Wśród gości Forum będą też m.in. Marcin Szczygielski i Jacek Dukaj.

Dyrektor Forum Ołeksandra Kowal podkreśliła w rozmowie z PAP, że Polska jest stale obecna na organizowanej przez nią imprezie. „Byłabym bardzo zadowolona, gdyby współpraca z innymi układała się nam tak dobrze, jak z Polakami” - podkreśliła.

Lwowskim targom towarzyszy ponad 900 wydarzeń kulturalnych, dyskusje i koncerty. Forum potrwa do niedzieli.

Ze Lwowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/ mmu/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL