Styl życia i kulturę materialną łódzkiej burżuazji początku XX wieku, na przykładzie rodziny Poznańskich, prezentuje wystawa "Przy wspólnym stole. W jadalni rodziny Poznańskich". To nowa stała ekspozycja Muzeum Miasta Łodzi. Jej otwarcie zaplanowano na wtorek 13 lutego.
Przygotowana przez muzeum ekspozycja "ukazuje różnorodne aspekty życia towarzyskiego związanego tematycznie z szeroko pojętą +kulturą stołu+". Jej celem jest również przywrócenie – po blisko stu latach – pierwotnej funkcji pomieszczenia.
Dlatego - jak wyjaśnia jej kurator, autor scenariusza i koncepcji aranżacji dr Łukasz Grzejszczak - niezbędne stało się wykreowanie obrazu rodzinnego życia, przez podjęcie próby rekonstrukcji zarówno wyposażenia wnętrza, jak i oprawy spotkań wyznaczanych przez rytm dnia i etykietę, celebrowanych niegdyś "przy wspólnym stole". Ograniczone one były w tym wypadku do kręgu bliższych i dalszych krewnych oraz powinowatych.
Obejrzeć będzie można przedmioty rzemiosła artystycznego (porcelana, srebra, platery, szkło, tkaniny) stanowiące wystrój wnętrza rodzinnej jadalni Poznańskich, które dobrano na podstawie prowadzonych badań archiwalnych i źródłowych. Ekspozycja nawiązuje do lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. W tym czasie przy rodzinnym stole zasiadali nie tylko seniorka rodu – Leonia Poznańska – z synami i córkami oraz ich małżonkami, ale także kolejne, trzecie już pokolenie wnuków.
Uwzględniając kontekst historyczno-obyczajowy starano się również, na podstawie prowadzonych prac badawczych, ustalić szczegóły szeroko pojmowanej codzienności, jak np.: rozdysponowanie prac służby, ustalenie dziennego czy tygodniowego menu, kwestie zaopatrzenia pałacowej kuchni w produkty spożywcze.
Wystawa, obok rekonstrukcji wnętrza historycznego przywracającego pierwotną funkcję mieszkalną, przypomina funkcję wielu niezwykłych i zapomnianych już przedmiotów. Obiekty wykorzystane w aranżacji tzw. Małej Jadalni, w której rodzina Poznańskich spożywała posiłki na co dzień, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, a znaczna ich część będzie prezentowana po raz pierwszy. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ son/