Największa w historii polsko-japońska wystawa sztuki współczesnej oficjalnie zainauguruje obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jej japońską odsłonę w Kioto otworzy w sobotę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
W 2019 r. przypada 100-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. W ramach obchodów tej rocznicy Instytut Adama Mickiewicza (IAM) przygotował szereg wydarzeń kulturalnych w Polsce i Japonii.
IAM podał, że wystawa "Celebration" to "pierwszy polsko-japoński projekt współpracy w dziedzinie sztuki współczesnej realizowany na tak dużą skalę". "To efekt trzech latach przygotowań, ponad 20 rezydencji i wizyt badawczych, a 92 proc. prac przygotowanych zostało specjalnie na tę wystawę" - podkreślono w informacji prasowej.
Program Instytutu Adama Mickiewicza sygnuje japońskie powiedzenie "ichi-go ichi-e, czyli jedno spotkanie, jedno życie". Poinformowano, że to zdanie towarzyszy najbardziej rozpoznawalnemu i charakterystycznemu rytuałowi japońskiej kultury – ceremonii herbacianej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 21 artystów i grup artystycznych z Polski i Japonii, posługujących się różnymi mediami, jak performans, video, malarstwo, rzeźba.
Ministerstwo kultury podało, że jednym z najważniejszych celów projektu "Celebration" jest stworzenie warunków do faktycznej i "żywej" wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, co w założeniu ma zwiększyć potencjał nowych prac czy projektów. "Pomimo ograniczeń wynikających z odległości, problemów komunikacyjnych czy wreszcie różnych perspektyw twórczych, których organizatorzy byli w pełni świadomi, udało się doprowadzić do spotkania pomiędzy artystami biorącymi udział w projekcie i w efekcie do stworzenia serii wspólnych prac"- wskazało MKiDN.
Zaznaczono, że sam projekt "nie doszedłby do skutku, gdyby nie aktywne zaangażowanie i poświęcenie wielu osób, w tym między innymi burmistrza Kioto, który jako miejsce prezentacji wystawy zaoferował symbolicznie ważny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zamek Nijo w Kioto". To właśnie w tej byłej siedzibie rodu Tokugawa zostanie oficjalnie otwarta pierwsza wystawa z serii "Celebration".
Oprócz Zamku Nijo, prace polskich i japońskich artystów będzie można oglądać także w Kyoto Art Centre, ROHM Theatre i Kyoto Terminal.Wystawę zobaczyć będzie mogła także publiczność w Polsce - w Poznaniu (wystawa główna Poznań Art Week) i Szczecinie (Trafostacja Sztuki).
"Celebration" to również bogaty program wydarzeń towarzyszących, spotkania z artystami i wykłady, przegląd krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez studentów z uczelni artystycznych z Polski i Japonii, koncert Nao Nishihary i Pawła Romańczuka, performansy Roberta Kuśmirowskiego, Yuske Taninaki, grupy Hyslom, czy koncert Huberta Kostkiewicza i zespołu Kukangendai. W sumie w programie uczestniczy ponad 40 twórców.
Kulturalny program obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy Polską a Japonią realizowany jest w ścisłej współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/