W marcowym numerze japońskiego miesięcznika „Chopin” ukazał się artykuł wicepremiera RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na temat polskości dzieł tego wielkiego kompozytora – poinformował w poniedziałek na Twitterze magazyn „Wszystko Co Najważniejsze”.
Silne nasycenie chopinowskich dzieł pierwiastkiem narodowym dla współczesnych kompozytora było jasne od początku, a z biegiem lat wrażenie ich esencjonalnej polskości nasilało się – ocenia Gliński w artykule zatytułowanym „Na wskroś polski. O Fryderyku Chopinie”, podkreślając, że jego muzyka miała olbrzymie znaczenie dla zniewolonego narodu polskiego pod zaborami.
Wiceprezes rady ministrów przytacza przy tym słowa europejskich artystów i krytyków, między innymi paryskiego recenzenta Ernesta Legouvego, który po jednym z koncertów polskiego kompozytora napisał: „W Chopinie mamy dwie istoty, patriotę i artystę. Dusza pierwszej ożywia geniusz drugiej”.
„Już w 1837 roku Heinrich Heine, dostrzegając bogactwo tradycji europejskich, z jakich wyrastały kompozycje Chopina (widział w nich zarówno elegancję i wdzięk cechujące kulturę francuską, jak i wywiedzioną z kultury niemieckiej +romantyczną głębię+), podkreślał: +Polska dała mu rycerskie usposobienie i ból historii+” - zaznacza Gliński.
„Polskość i zarazem europejskość, swojskość i uniwersalność, emocje i doskonała artystyczna forma – muzykę Chopina rozumieć można na wiele sposobów. Dziś wykonywana przez najwybitniejszych pianistów świata, słuchana przez dziesiątki milionów nie tylko melomanów od Japonii po północną Kanadę jest najlepszą, nietracącą na aktualności, na polskości i na uniwersalizmie wizytówką polskiej kultury” – podkreśla wicepremier.
Artykuł ukazał się w miesięczniku „Chopin” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Agencją Prasową. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.(PAP)
anb/ mal/