Amerykańscy saksofoniści Dave Liebman i Lee Konitz, szwedzki kontrabasista Lars Danielsson, trębacz Dave Douglas oraz perkusista Zohar Fresco to niektóre z gwiazd 51. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, który 14 kwietnia rozpocznie się we Wrocławiu.
Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer, program tegorocznej edycji imprezy uwzględnia zarówno nowe trendy w muzyce jazzowej, jak i oddaje scenę artystom, którzy są ikonami tego gatunku. „Lee Konitz, David Sanborn, Dave Douglas, Dave Liebman to artyści, którzy rozumieją muzykę jako drogę życiową, nie zaś tylko jako następstwo akordów, ponieważ spędzili na estradzie całe życie. Obok nich na festiwalu wystąpią młodzi artyści, którzy wnoszą energię i nowe trendy w muzyce jazzowej” - mówił Możdżer.
W tym roku na wrocławski festiwal przyjedzie wraz z zespołem m.in. amerykański saksofonista Dave Liebman. Muzyk, który jest założycielem oraz dyrektorem artystycznym International Association of Schools of Jazz współpracował z takimi ikonami jazzu jak Miles Davis czy Chick Corea.
Przed wrocławską publicznością zaprezentuje się również Amerykanin Lee Konitz. Saksofonista w 1949 r. nagrał z Davisem album "Birth of the Cool". Gości z USA będą również reprezentowali saksofonista David Sanborn oraz trębacz Dave Douglas.
Podczas festiwalu nie zabraknie także reprezentantów europejskiego jazzu. Wystąpi m.in. szwedzki kontrabasista Lars Danielsson. Muzyk jest stałym gościem Jazzu nad Odrą, po raz pierwszy zagrał we Wrocławiu w 1972 r. Później koncertował wspólnie z Leszkiem Możdżerem.
Na festiwalu wystąpi również izraelski perkusista Zohar Fresco. To jeden z najwybitniejszych perkusistów na świecie. Jego styl grania inspirowany jest muzyką etniczną. Zohar Fresco współpracuje z artystami z całego świata, m.in. z Achinoamem Nini czy Philipem Glassem. Polskiej publiczności najbardziej znany jest jako członek międzynarodowego tria jazzowego Możdżer – Danielsson – Fresco.
Tradycyjnie podczas Jazzu nad Odrą miłośnicy gatunku będą mogli wysłuchać koncertów polskich grup i indywidualności jazzowych. Swoje koncerty zapowiedziały m.in. zespoły Tomasza Pruchnickiego, Eweliny Serafin, Artura Dutkiewicza czy Aleksandra Mazura. Specjalne projekty na festiwal przygotowują Leszek Możdżer, który w tym roku objął kierownictwo artystyczne nad festiwalem oraz Wojciech Konikiewicz.
Podczas festiwalu odbędzie się Konkurs na Indywidualność Jazzową. W tym roku do konkursu zgłosiło się aż 28 zespołów, spośród których do finałowej rozgrywki zostało zakwalifikowanych ośmiu wykonawców.
Jazz nad Odrą odbywa się nieprzerwanie od 1964 r. i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-20 kwietnia.(PAP)
pdo/ dym/