Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2020

Wojciech Urbański reżyseruje rosyjską sztukę na Syberii

Reżyser teatralny Wojciech Urbański. Fot. PAP/M. Obara Reżyser teatralny Wojciech Urbański. Fot. PAP/M. Obara

Polski reżyser Wojciech Urbański od połowy grudnia pracuje na zachodniej Syberii nad sztuką „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Komedię Iwana Wyrypajewa, związanego z Polską rosyjskiego dramatopisarza i reżysera, od soboty będzie można oglądać w Omsku.

Omski Państwowy Teatr Dramatyczny to miejsce z tradycjami, znane w całej Rosji – w jego zespole pracują m.in. laureaci Złotej Maski, a więc najbardziej prestiżowej rosyjskiej nagrody teatralnej. Zaproszenie polskiego reżysera do współpracy zasugerował autor sztuki. Wyrypajew był przez wiele lat dyrektorem artystycznym moskiewskiego teatru Praktyka, z którym związany był także Urbański.

„Urbański ukończył m.in. reżyserię w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu i często przyjmuje propozycje pracy na Wschodzie” – mówi Elena Grondzil z Instytutu Polskiego w Moskwie, który finansowo wspiera inicjatywę.

„Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” to spotkanie-rozmowa trzech ludzi: osoby wierzącej, ateisty oraz człowieka najbardziej ceniącego zdanie psychoterapeuty. Ścierają się ich poglądy na świat i życie, wracają wspomnienia z dzieciństwa, pojawiają się pytania o samotność, przemijanie i relacje damsko-męskie.

„Nie dziwi mnie polsko-rosyjska współpraca przy wystawieniu tej sztuki” – mówi Grondzil. „Wydaje mi się, że my, Słowianie, często zastanawiamy się nad sensem życia. Nurtuje nas kwestia autorytetów, stawiamy wiele pytań i szukamy odpowiedzi. Zawsze szukamy jakiejś prawdy – i w sobie, i w świecie” – dodaje Grondzil.

Jej zdaniem sztuka Wyrypajewa fascynuje także dlatego, że poważne tematy przedstawia lekko, w sposób komediowy. „Dwóch mężczyzn i jedna kobieta wpadają na szaloną tragikomiczną grę, za pomocą której starają się znaleźć prawdę o sobie i o świecie” – mówi o sztuce Urbański.

Polscy widzowie mogą obejrzeć „Letnie osy...” na deskach warszawskiego Och-Teatru, sztuka była też wystawiana w Teatrze Dramatycznym.

Z Moskwy Katarzyna Matuszewska (PAP)

km/ kib/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL