Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę prac Leona Tarasewicza otrzymało Grand Prix 39. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018. Nagrody wręczono w poniedziałek w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.
"Po raz 39 muzealnicy spotykają się, by poznać wyniki jakże szlachetnej rywalizacji, które wyniki pozwalają zyskać szacunek i uznanie środowiska ludzi kultury w Polsce" - napisał w liście do uczestników gali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
"Obserwując bardzo intensywne w naszych czasach zmiany w komunikacji, która została praktycznie całkowicie zdominowana przez aspekt wizualny, jestem świadom tego, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się dzisiaj muzealnicy" - napisał Gliński.
Podkreślił, że dla dobrego funkcjonowania muzeum niezbędne jest m.in. dobrze zorganizowane i sprawne zarządzanie, ważna jest praca naukowo-badawcza, ale też uczestnictwo w życiu lokalnym.
Gliński powiedział też, że cieszy go, że muzea włączyły się w obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Niech Sybilla będzie z wami" - dodał wicepremier.
W tym roku przyznano nagrody w sześciu kategoriach oraz Grand Prix. To zmiana w porównaniu do zeszłych edycji, kiedy przyznawano 11 nagród. Celem konkursu jest nagradzanie osób i instytucji zasłużonych dla pielęgnowania i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.
"Tegoroczny konkurs odbywał się w ramach nowego regulaminu organizacyjnego, który jest wynikiem przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów konsultacji ze środowiskami muzealników i organizatorów muzeów. Najważniejszą wprowadzoną zmianą jest zmniejszenie liczby kategorii konkursowych, niepowodujące jednak pominięcia żadnej z muzealnych aktywności" - poinformowali organizatorzy.
Grand Prix Sybilla 2018 zdobyło Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę prac Leona Tarasewicza. Odbierając nagrodę dr muzeum Jerzy Ilkosz podkreślił, że "to była najpiękniejsza wystawa" w czasie 20 lat, kiedy jest dyrektorem muzeum. Ilkosz dodał, że ta wystawa to "połączenie sztuki i architektury" i że udało mu się namówić Tarasewicza, by jedną z instalacji zostawił w muzeum na stałe. Nagrodę odebrał obecny na uroczystości Leon Tarasewicz.
W kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" nagrodę Sybilla otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za konserwację i rewitalizację Głównej Sztolni Dziedzicznej, która jak podkreślili przedstawiciele muzeum zajęła 12 lat pracy.
Muzeum Miasta Gdyni otrzymało statuetkę za edukacyjny projekt "Co widzisz?", a w kategorii "Projekty naukowo-badawcze nagrodzono Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem za "Not.Fot. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora.
W kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe" Sybillę otrzymało Muzeum Narodowe we Wrocławiu za wystawę "Cudo-Twórcy Rzemiosło i sztuka zdobnicza - Sztuka Wschodu - Współczesna ceramika i szkło".
"Zarządzanie" to kategoria, w której tryumfowało Muzeum Śląskie w Katowicach. Nagrodzono je za "zarządzanie przebiegiem ogólnopolskiej kampanii telewizyjnej #naszemuzeum".
Zdobywca Grand Prix, Muzeum Architektury we Wrocławiu, otrzymało także statuetkę w kategorii "Wystawy czasowe".
Projekty zostały poddane ocenie jury w składzie: prof. dr hab. Wojciech Włodarczyk (przewodniczący jury), Przemysław Głowacki, mgr inż. Marcin Krawczyk, dr hab. Piotr Kwiatkowski, Hanna Nowak-Radziejowska, Alicja de Rosset, Piotr Semka, dr Beata Skrzydlewska, dr hab. inż. Krzysztof Wisłocki, Dorota Ząbkowska. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ agz/