Warsztaty naukowe i artystyczne, spektakle, wystawy, pokazy, prezentacje i zabawy dla dzieci i dorosłych złożą się na Świet(l)ne Miasto, które rusza w niedzielę przed południem na rynku w Krośnie. Wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki i nauki odbywać się będą przez cały dzień. Wstęp wolny.
Jak zachęca Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, współorganizatora imprezy, podczas Świet(l)nego miasta kultura, sztuka i nauka idą w parze, a nowe technologie przeplatają się ze starymi.
„Swoje miejsce podczas wydarzenia znajdą zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a połączenie kultury, sztuki i nauki po raz kolejny przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym poszukiwaczom wakacyjnych atrakcji” - zapewniła.
Na krośnieńskim rynku spotkają się światło, nafta i gaz, szyfry, energorowery i sprzęty łączności radiowej, spektakle, prezentacje, pokazy naukowe oraz warsztaty artystyczne.
„Warto udać się na krośnieński rynek i spotkać wszystkich tych, którym nieobca jest smykałka do nauki i nauki przez zabawę” – zapraszają organizatorzy.
W programie całodziennej imprezy znalazły się m.in. prezentacja sprzętu łączności radiowej, w czasie której pokazane zostanie przesyłanie obrazów, ustalanie położenia, realizacja łączności okolicznościowych, premiera najnowszej gry „Uniwersum Odkrywców”.
Będzie można także wziąć udział w pokazach naukowych przygotowanych przez Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, obejrzeć mobilną wystawę eksponatów, pokazujących esencję tego, co można zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Centrum. Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?
Będzie też można pościgać się na torze samochodzikowym napędzanym energorowerami, a najmłodsi będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu i zostać symbolicznie pasowanym na górnika-naftowca.
W czasie Świet(l)nego Miasta zaprezentowane zostaną także spektakle: „Przygody kropli wody” i „Noe”, na które zaprosi Walny Teatr.
„Przygody kropli wody", adresowane do widzów od 4 roku życia, to przedstawienie tzw. teatru przedmiotu.
„Niewiele w nim postaci, za to znaczącą rolę odgrywają rzeczy – w tym przypadku zestaw szklanych pojemników z bulgoczącymi i przelewającymi się tajemniczo płynami” – opisują organizatorzy.
I dodają, że będzie to premierowy spektakl zainspirowany zapamiętanym przez autora z dzieciństwa wierszem: „Pewna kropla jednej środy wyskoczyła z wiadra wody i ruszyła w świat daleki całkiem sama, bez opieki...”.
„Zrymowane perypetie bajkowej bohaterki w zabawny sposób zderzone zostaną z przestrzenią alchemicznego laboratorium” – przybliżają spektakl organizatorzy. „Ramą opowieści będzie szkolna lekcja, którą poprowadzi szalony naukowiec. Spróbuje on zrozumieć i dowiedzieć się, także od siedzących na widowni dzieci, skąd wzięło się życie. A wzięło się, jak wiadomo, z wody” - dodają.
Z kolei „Noe” to spektakl o dyrygencie, który staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”.
„Niestety, orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie, używając różnych forteli” – opisują organizatorzy. W przedstawieniu czynny udział biorą też widzowie, którzy zostają wciągnięci do wspólnej zabawy.
Na zakończenie zaplanowano koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej, po którym uczestnicy wydarzenia przejdą pod pomnik Ignacego Łukasiewicza i uroczyście rozpalą lampę naftową w 170. rocznicę rozpalenia pierwszej lampy naftowej.(PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ mok/