Wydawnictwo Karakter zostało laureatem Pióra Fredry za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera. Natomiast Nagroda Dobre Strony trafiła do wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.
Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony to jedne z najważniejszych edytorskich wyróżnień w kraju, które towarzyszą grudniowym Targom Dobrych Książek we Wrocławiu. W tym roku – ze względu na pandemię – po raz pierwszy w historii targi zostały odwołane, a nagrody zostały przyznane online.
Łącznie do obu nagród edytorskich zgłoszono w tym roku 176 książek z 70 wydawnictw.
Pióro Fredry otrzymało – już drugi rok z rzędu – wydawnictwo Karakter. Książka „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego, wydana w projekcie graficznym Przemka Dębowskiego, została doceniona przez jury właśnie za „projekt graficzny bardzo bliski doskonałości, wciągający czytelnika w wielopoziomową, trójstronną grę pomiędzy okładką, obwolutą i borghesowskim światem tekstu Weinbergera”.
„Autorowi projektu graficznego udało się stworzyć mariaż spraw trudnych, a czasem nawet sprzecznych: precyzji i tajemnicy, subtelności i ryzyka, klasyki i eksperymentu. Decyzja jury była jednogłośna” – uzasadniała werdykt przewodnicząca jury Anita Wincencjusz-Patyna.
Poza zwycięską publikacją do tej nagrody nominowane były także: „Rośliny i zwierzęta / Plants & animals” w przekładzie Jessiki Taylor-Kuci wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; „Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa” Beaty Długajczyk i Leszka Machnika (Ossolineum); seria Tajfuny Mini, w tym „Cytryna” Motojiro Kajiego w przekładzie Anny Karpiuk oraz „Gorączka złotych rybek” Kanoko Okamoto w przekładzie Anny Wołcyrz wydawnictwa Tajfuny oraz „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec wydawnictwa Wytwórnia.
Z kolei laureatem Nagrody Edytorskiej Dobre Strony, która wyróżnia książki wydane dla dzieci zostało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak. Jury nagrodziło tę publikację „za autentyczną energię, którą książka wręcz kipi, emitując własne kolory ze skali Pantone”.
„Już sama oprawa angażuje odbiorcę w intrygującą, niebanalną współpracę z autorką. Projekt oddaje fascynację folklorem i pokazuje, jak można tę fascynację przełożyć na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej. Świeże i pomysłowe spojrzenie na turonie i spółkę” – podkreślono w werdykcie.
Do nagrody nominowane były również: „Jak ugryźć teatr współczesny?” Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego wydawnictwa Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza; „Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich” Zuzanny Kisielewskiej Wydawnictwa Druganoga; „Prezent dla dwojga” Mikołaja Łozińskiego Wydawnictwa Format; oraz „Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej Wydawnictwa Libra PL.
Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20 tys. zł, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Sponsorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Laureaci otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki.
Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/