Zakończył się remont Biblioteki Głównej w Krakowie – jednej z placówek sieci miejskich książnic. Od piątku krakowianie będą mogli korzystać z niej oraz z czterech innych wypożyczalni w różnych punktach miasta, a od 14 maja z kolejnych dwudziestu.
"Ogromną radością jest dla mnie, że uruchamianie instytucji kultury w Krakowie zaczynamy od biblioteki" – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski. "Kultura łączyła nas w tym trudnym czasie, kultura dawała nam siłę i będzie tą przestrzenią, w której będziemy rekonstruować naszą wspólnotę" – podkreślił.
Piaskowski dodał, że co roku o ok. 3,5 proc. rośnie liczba użytkowników Biblioteki Kraków, która działa obecnie w 57 lokalizacjach, a większość z jej filii ma więcej niż 200 metrów kw., dzięki czemu mogą one pełnić nie tylko funkcję wypożyczalni.
Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic podkreślił, że otwarcie Biblioteki Głównej zbiega się z rozpoczęciem Tygodnia Bibliotek, trwającego od 8 maja do 15 maja. Jak zapowiedział dla czytelników przygotowana została seria filmów "Przepis na książkę" (dostępna na facebooku Biblioteki Kraków), w której zaproszeni goście m.in. redaktorzy, tłumacze, graficy, pisarze, krytycy literaccy i blogerzy zdradzają tajniki swojej pracy.
Z powodu pandemii koronawirusa działalność instytucji kultury została w połowie marca zawieszona. W drugie fazie łagodzenia obostrzeń rząd zdecydował, że od 4 maja możliwe jest otwarcie hoteli, obiektów oferujących miejsca noclegowe, centrów handlowych i niektórych instytucji kultury.
Od piątku działać będą wypożyczalnie Biblioteki Kraków w: Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej, w filii nr 3 przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, filii nr 21 ul. Królewskiej 59, filii nr 45 ul. Teligi 24 oraz filii nr 48 na os. Bohaterów Września 26.
Książki będzie można wypożyczać od g. 8.30 do 13.00 i od g. 14.00 do 19.00.
Czytelnicy wchodzący do biblioteki powinni mieć zasłonięte usta i nos, ubrane rękawiczki ochronne i dokonać dezynfekcji rąk. W bibliotece będzie mógł przebywać w wyznaczonych strefach jeden użytkownik i jeden bibliotekarz, obsługujący dane stanowisko. Trzeba będzie zachować bezpieczne odległości.
Wypożyczane będą tylko książki w formie tradycyjnej oraz audiobooki, nie będzie można otrzymać w bibliotece np. gier planszowych, prasy i czytników e-booków. Czytelnicy nie będą mogli korzystać m.in. ze stanowisk komputerowych, katalogów elektronicznych i kiosków informacyjnych ani z kącików czytelniczych, foteli, siedzisk oraz toalet.
W każdej z uruchomionych placówek zostaną zorganizowane oddzielne stanowiska: zwrotów, wydawania zamówień i rezerwacji oraz magazyn książek pozostających w kwarantannie. "Zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej książki będą podlegały 3-dniowej kwarantannie. Raz na dziesięć dni przewidujemy ozonowanie pomieszczeń bibliotecznych, by były one bezpieczne. Nie będziemy dezynfekować książek. Te, które są oprawione w folię, będą przecierane środkami dezynfekującymi" – wyjaśniła wicedyrektor Biblioteki Kraków ds. merytorycznych Izabela Ronkiewicz-Brągiel.
"Zachęcamy wszystkich do korzystania z katalogu online przy zamawianiu książek. Starajmy się doprowadzić do sytuacji, że książki czekają przygotowane dla konkretnej osoby, żeby w bibliotece przebywać jak najkrócej, a obsługa była sprawna” – dodała wicedyrektor.
Czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 15 książek lub audiobooków. Nadal niedostępne będą czytelnie. Do odwołania zawieszone są: konkurs "Czytelnik roku", usługa "książka do domu", działalność kulturalna i edukacyjna prowadzona w placówkach bibliotecznych oraz w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką".
Biblioteka Główna, przy ul. Powroźniczej miała być otwarta 12 marca. Remont budynku, w którym się mieści – zabytkowego XIX-wiecznego dworku, należącego kiedyś do córki Jana Matejki - trwał od 2015 do końca 2019 roku i kosztował ok. 2,5 mln zł. Wymienione zostały wszystkie instalacje wewnętrzne, przebudowany dach, zamontowane nowoczesne oświetlenie, klimatyzacja i wentylacja.
"Budynek jest obiektem zabytkowym, dlatego wszystkie prace były nadzorowane przez konserwatora. Staraliśmy się, aby nowe elementy wyposażenia: oświetlenie i meble pasowały do historycznego wystroju" - mówiła wicedyrektor Biblioteki Kraków ds. administracyjnych i organizacyjnych Halina Szłapa.
W budynku mieści się wypożyczalnia dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży oraz czytelnia i wypożyczalnia książek naukowych. Jest też gabinet z pamiątkami po pisarzu i tłumaczu Jerzym Pomianowskim. Powierzchnia użytkowa budynku to ok. 500 mkw., a znajdujący się tam księgozbiór liczy 40 tys. woluminów. Atutem Biblioteki Głównej jest też ogród z drzewami – pomnikami przyrody, w którym planowane jest w przyszłości organizowanie wydarzeń.
Kolejna 58. filia Biblioteki Kraków ma zostać otwarta pod koniec maja na os. Złocień.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ dki/