Malarstwo, animacje, grafiki, miniatury i instalacje to niektóre prace duetu artystycznego Konik Studio, jakie można zobaczyć na wystawie w szczecińskim Muzeum Narodowym – Muzeum Sztuki Współczesnej. Ekspozycja prac Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego będzie dostępna do 10 grudnia.
"Wystawa jest o tym, jak od pierwszych wybłysków obrazów, od pierwszych szkiców i ich zmiany, dochodzi się do końca, którym jest dzieło, samo w sobie już zamknięte – może nawet nadmiernie estetyczne w porównaniu z tym prawdziwym procesem twórczym, który się dzieje w głowach artystów. Bardzo się cieszę, że mamy taką wystawę" – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski.
Studio filmowe Konik tworzą Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski. Artyści zajmują się sztukami wizualnymi, nowymi mediami, malarstwem i filmem animowanym. Na wystawie w muzeum zgromadzono dorobek dziesięciu lat pracy duetu. Można m.in. poznać proces powstawania filmu, porównać scenopisy i ich efekt. Artyści wypracowali własną technikę łączenia malarstwa na szkle z animacją komputerową.
"Nasza działalność ma bardzo wiele twarzy. Te cztery przestrzenie Muzeum Narodowego to cztery osobne wystawy. Opowiadają one o różnych inspiracjach – na parterze o malarskiej, a na piętrze o takich projektach, jak +Broken Tale+, który był inspirowany folklorem skandynawskim oraz czernią i bielą, a także +Na początku była woda+, powstały podczas naszego pobytu w Irlandii, inspirowany z kolei mitami i legendami na temat wody" – mówił Paweł Kleszczewski.
Do wystawy wybrano trzy realizacje. Oprócz "Broken Tale" i "Na początku była woda" są także "Ajtia".
"To projekty, które tworzymy od około czterech lat. Zaczęły się +Początkiem świata+. Przygotowywaliśmy się do nich, czytając m.in. bajki ludowe, tłumaczące, jak powstawały różne rzeczy, na przykład zydel czy jak kiedyś wyglądało zboże" – powiedziała Katarzyna Zimnoch.
Jak wyjaśniła, pierwsza animacja, "Początek świata" obrazuje mit kosmogoniczny Słowian, wykorzystując ludowe podania i opracowania historyczne. Kolejne z serii animacji opartych na bajkach ajtiologicznych, pełnych humoru i ludowej mądrości, to: "O tym, dlaczego diabeł kuleje", "Grzyby", "Kłosy", "Bocian", "Kamienie" i "Niedźwiedź".
Wystawa "Konik studio: timeline" jest do obejrzenia w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej, będzie czynna do 10 grudnia br.(PAP)
Autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ joz/