Wystawa polskiej ceramiki z XVIII-XX wieku z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu została otwarta w piątek w Narodowym Muzeum Sztuki w białoruskiej stolicy. Zorganizowano ją przy współpracy Instytutu Polskiego w Mińsku.
„Ta wystawa pozwala zapoznać się z obiektami, jakich nie ma na Białorusi w ani jednym muzeum. Polska ceramika jest u nas mało znana, a bardzo interesująca” - podkreśliła w rozmowie z PAP kurator wystawy Swiatłana Prakopiewa.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 150 fajansowych i porcelanowych przedmiotów z polskich wytwórni. „Wybraliśmy to, co mamy najcenniejszego w zbiorach ceramicznych” – powiedziała PAP kierownik działu sztuki w Muzeum Górnośląskim Iwona Mohl, która przyjechała na otwarcie wystawy.
Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje taca z zestawem naczyń z najstarszej na Śląsku manufaktury – w Prószkowie. Została wykonana między 1769 a 1773 r. i – jak podkreśla Mohl – stanowi unikat nie tylko w zbiorach polskich.
„Cała taca jest opleciona pięknym, plastycznym dekorem, listami, kwiatami. Na niej znajdują się pojemniki na masło i przyprawy w formie kuropatw. Duża kuropatwa to maselnica, a dwie mniejsze to pojemniczki na takie przyprawy jak sól i pieprz. Jest jeszcze jeden otwierany pojemniczek w kształcie przepięknego kwiatu nieśmiertelnika” – zaznaczyła.
Wystawa będzie czynna do 25 marca.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)