99 prac jednego z najsłynniejszych polskich artystów światowej sławy – Rafała Olbińskiego można oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Prezentowane dzieła pochodzą z ostatnich 20 lat.
Jak poinformował w czwartek PAP Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, na wystawie znalazły się m.in. projekty do plakatów, okładek do książek i czasopism, np. „Newsweeka”, „Der Spiegla”.
„Jest kilka portretów, a także - tak bardzo charakterystyczne dla Olbińskiego - obrazy surrealistyczne. Jest to, jak do tej pory, największa w kraju wystawa obrazów Olbińskiego” – ocenił Zych.
Podkreślił, że wszystkie pokazane prace są malowane techniką olejną i akrylową na płótnie i na tekturze. Powstały one na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia.
Rafał Olbiński urodził się 21 lutego 1943 r. w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach. Był autorem oprawy graficznej magazynu „Jazz Forum”. Projektował okładki płyt m.in. Krzysztofa Klenczona i Breakautów. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Nowym Jorku, gdzie debiutował okładką do pisma „Psychology Today”.
Olbiński współpracuje ze znanymi czasopismami, takimi jak „The New York Times”, „Newsweek”, „Business Week” i „Der Spiegel”. Jego obrazy znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu USA, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.
Jest autorem ponad 100 plakatów dla oper i teatrów w USA (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera) i w Polsce (Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Polski i Teatr Współczesny w Szczecinie).
Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.
Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angelesa, a także tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie Prix Savignia (Paryż, 1994).
W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art na cześć obchodów Dnia Ziemi.
W 2006 r. został odznaczony złotym medalem Gloria Artis. Od 1987 roku do 2001 roku wykładał w nowojorskiej School of Visual Arts.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/