W stołecznym Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego (MK) 15 września otwarta zostanie Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2020, na której zaprezentowane zostaną prace nadesłane na 43. edycję legnickiego konkursu. Można ją będzie zwiedzać do 25 października.
"Przez ponad miesiąc w Muzeum Karykatury publiczność będzie mogła obejrzeć rysunki, grafiki i zdjęcia wyłonione przez jury w kategorii +satyra+ i +żart+ oraz ukazujące różne artystyczne interpretacje +samotności+, tegorocznego tematu przewodniego konkursu Satyrykon - Legnica 2020. Każda z prac stanowi nową próbę jego zdefiniowania i skłania do przemyśleń" - poinformowała PAP specjalista ds. promocji Muzeum Dorota Parzyszek. "Każda z prac stanowi nową próbę jego zdefiniowania i skłania do przemyśleń" - dodała.
Wśród uczestników ekspozycji znaleźli się, m.in.: laureat Grand Prix Norbert Sarnecki (Polska), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Adam Trepczyński (Niemcy/Polska), a także Karolina Gmiterek (Polska), Andrei Popov (Rosja), Vladimir Kazanevsky (Ukraina), Alireza Pakdel (Iran), Andrzej Popiel (Polska), Oleksy Kustovsky (Ukraina), Jugoslav Vlahović (Serbia), Ilya Katz (Izrael), Mello Silvano (Brazylia), Marziyeh Khanizadeh (Iran), Gabriel Rusu (Rosja), Włodzimierz Staszczyk (Polska) i Krzysztof Grzondziel (Polska).
"Jest to warszawska prezentacja prac stworzonych przez artystów z całego świata i nadesłanych na 43. edycję legnickiego Satyrykonu. To jedyna taka wystawa w Polsce, na której przedstawiane są dzieła twórców zajmujących się satyrą rysunkową, pochodzących z tak wielu różnych krajów i pozwalająca spojrzeć z szerszej perspektywy na zjawiska często postrzegane jako jednoznaczne" - czytamy w zapowiedzi na stronie MK.
Wystawa będzie czynna w Muzeum Karykatury (ul. Kozia 11) do 25 października. Jej kuratorem jest Elżbieta Pietraszko z Fundacji "Satyrykon".
Organizatorami wystawy są Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Legnickie Centrum Kultury i Fundacja Kulturalno-Społeczna "Satyrykon".
Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną "Satyrykon". Jego inicjatorami w 1977 r. byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.
Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 r. przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.
W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 r. po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, a prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach - satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu.
W 1985 r. Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ wj/