Kultura i sztuka po 1989 roku

06.11.2017

XVII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra w Poznaniu

Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła przypomną dzieła Josepha Conrada podczas Wielkiej Gali Słowa, która odbędzie się 29 listopada w ramach XVII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się w poniedziałek.

Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 r. w ramach projektu Verba Sacra jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem festiwalu jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów i mistrzów recytacji.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurowały w poniedziałek warsztaty dla młodzieży szkolnej w ramach Festiwalowej Szkoły Czytania Klasyki Polskiej. Podczas warsztatów wprowadzenie do utworów Josepha Conrada przygotował prof. dr hab. Wiesław Ratajczak, natomiast wybrane fragmenty tekstów pisarza zaprezentuje młodzieży aktor Teatru Polskiego w Poznaniu Janusz Andrzejewski.

„Joseph Conrad jest pisarzem bardzo aktualnym, w niektórych aspektach – niestety - bardzo aktualnym. Dzisiaj komentując ten stan desperacji, ten nihilizm, który tak wielu ludzi na świecie popycha do aktów terroru, gdzieś w tle, ktoś nagle słyszy echo +Tajnego agenta+, czy +W oczach Zachodu+, czyli tekstów Conrada dotyczących właśnie kwestii terroryzmu” – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prof. dr hab. Wiesław Ratajczak.

„Kolejnym z powodów takiej wielkiej aktualności Conrada jest m.in. to, że doświadczamy teraz szczególnie intensywnego kontaktu, relacji, niekiedy zderzenia rozmaitych kultur i cywilizacji, a to jest jeden z głównych tematów Conrada - Europejczyk, który wchodzi w relacje z kulturą Wschodu, z kulturą Afryki i stara się ją zrozumieć, pojąć, dostrzec tę granicę, do której zrozumienie jest możliwe” – zaznaczył profesor.

Festiwalowa Szkoła Czytania Klasyki Polskiej odbywać się będzie także w wybranych domach kultury w Poznaniu i w podpoznańskich miejscowościach, m.in. w Komornikach, Pobiedziskach i Łęczycy. Od wtorku do 29 listopada można tam będzie usłyszeć „Wesele” Wyspiańskiego.

„Największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie natomiast Wielka Gala Słowa, zatytułowana +Conrad – podróż metafizyczna+. Utwory pisarza zaprezentują mistrzowie scen polskich: Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła. W trakcie wieczoru na fortepianie wystąpi także Włodek Pawlik. Wielka Gala 29 listopada będzie jedynym wydarzeniem biletowanym w ramach festiwalu” – powiedział twórca i organizator festiwalu Przemysław Basiński.

W ramach wydarzenia, 11 listopada odbędzie się ponadto Finał Konkursu Verba Sacra na interpretacje tekstu religijnego i klasycznego. Na początku grudnia natomiast, uczestnikom spotkania „Biblia i jazz” fragmenty Księgi Kapłańskiej przybliży Michał Chorosiński.

XVII Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL