Młodej odtwórczyni roli nastoletniej Żydówki Anny Frank poszukuje Teatr Nowy w Zabrzu (Śląskie). Sztuka Erica-Emmanuela Schmitta „Dziennik Anny Frank” w reżyserii Krzysztofa Prusa ma mieć premierę 17 marca, casting zaplanowano na 22 stycznia.
„Chodzisz już co najmniej do szkoły średniej, lecz wciąż wyglądasz na 13-15 lat? Mieszkasz w Zabrzu lub w okolicy? Naucz się krótkiego tekstu na dowolny temat (wiersza lub fragmentu prozy) i przyjdź do Teatru Nowego w Zabrzu. Nie zapomnij wcześniej sprawdzić, kim była Anna Frank!” – zaprasza Teatr Nowy.
Urodzona 12 czerwca 1929 r. we Frankfurcie nad Menem Anna Frank podczas wojny przez ponad dwa lata ukrywała się wraz z rodziną w kamienicy w Amsterdamie. Prowadziła pamiętnik, w którym notowała wszystko - od najbardziej osobistych spraw, przez codzienność ukrywających się w schronie ludzi, ich reakcje na przekazywane przez radio wiadomości wojenne, po rozważania na temat przyszłości - chciała być dziennikarką, pisać książki. Tak się jednak nie stało.
W sierpniu 1944 roku do schronu wkroczyła policja. W październiku Anna i jej siostra Margot znalazły się w obozie Bergen-Belsen, gdzie umarły na tyfus na kilka tygodni przed wyzwoleniem obozu.
Pamiętnik został odnaleziony wśród porzuconych papierów Anny. Ojciec Anny – Otto, który przeżył wojnę, długo nie wierzył, że jego córki nie wrócą. Wiedział o śmierci żony, ale w śmierć dziewczynek uwierzył dopiero, gdy usłyszał relację naocznego świadka - kobiety, która była w obozie z dziewczynkami. Odnaleziony pamiętnik długo traktował jako rzecz zbyt osobistą, nie nadającą się do publikacji. Dopiero po pewnym czasie zrozumiał, że publikacja zapisków była prawdopodobnie jednym z marzeń jego córki.
Dziennik stał się jednym z najbardziej znanych świadectw Holokaustu, inspirując wielu twórców do podjęcia tematu dojrzewania w nieludzkich czasach.
Autor: Anna Gumułka (PAP)
lun/ itm/