Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2019

Zakończył się remont budynku Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Po ponad sześciu miesiącach zakończył się remont budynku Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W piątek na wyremontowanej Dużej Scenie pokazany zostanie spektakl „Pani Furia” Grażyny Plebanek w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Podczas trwającego ponad pół roku remontu ocieplono budynek teatru i wymieniono w nim okna. Na dachu zainstalowano baterie fotowoltaiczne. Wymieniono również instalację elektryczną, klimatyzację, system wentylacji, oświetlenie sceniczne i oświetlenie innych przestrzeni w budynku. Dzięki temu została zwiększona efektywność energetyczna budynku o ponad 66 proc. - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska. Renowacji poddano również Dużą Scenę i foyer.

Remont kosztował ponad 15 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to dotacja unijna, a ponad 9,7 mln zł to miejska dotacja.

Drzycimska przypomniała, że wcześniejsza przebudowa teatru miała miejsce na przełomie XX i XXI w. „Budynek wymagał ocieplenia, przestała działać klimatyzacja na widowniach Dużej Sceny i Sceny na Strychu. Ponadto widzowie skarżyli się na zbyt małe odległości między rzędami na widowni Dużej Sceny” - podkreśliła Drzycimska.

Po remoncie eksploatacja budynku jest tańsza, jeśli chodzi o zużycie energii. „Powstałe w ten sposób oszczędności przeznaczymy na działania artystyczne. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym jest teraz bardziej komfortowo, a przy tym ekologicznie” - dodała rzeczniczka.

W piątek na wyremontowanej Dużej Scenie pokazana zostanie „Pani Furia” Grażyny Plebanek w reżyserii Krzysztofa Czeczota.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL