40 twórców, a wśród nich muzycy, konserwatorzy dzieł sztuki, tłumacze i filmowcy z Białorusi, Rosji i Ukrainy, wzięło udział w tegorocznej edycji programu stypendialnego ministra kultury "Gaude Polonia". W poniedziałek w Warszawie odebrali pamiątkowe dyplomy.
Dyplomy wręczyła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
"Bardzo się cieszę, że przyjechaliście do nas, bo ten program (...) pomyślany został w ten sposób, aby tworzyć mosty między ludźmi. Po to, żeby przez bezpośrednie kontakty i poprzez długi pobyt, który oferujemy w Polsce, pozwolić państwu nie tylko zrealizować swoje własne projekty artystyczne, rozwinąć się twórczo, nauczyć się dobrych praktyk i podpatrzeć jak robią to inni, ale przede wszystkim - żebyście nawiązali bezpośrednie kontakty z ludźmi, którzy robią to samo, co wy - w Polsce; żebyście przez resztę swojego życia mieli w Polsce swoich przyjaciół" - mówiła Omilanowska.
Wspominała, że sama uczestniczyła w programie międzynarodowej wymiany, który pozwolił jej odzwyczaić się od "stereotypowego oceniania innych narodów". "Tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli, a to co nas dzieli jest dobrym tematem do rozmów, dialogu, który prowadzi do lepszego zrozumienia. Dlatego program +Gaude Polonia+ wydaje mi się niezwykle ważny w misyjnej działalności ministerstwa kultury" - uznała.
Do udziału w 13. edycji Programu zgłosiło się 216 twórców. Spośród nich wyłoniono 40 stypendystów: 6 z Białorusi, 2 z Rosji i 32 z Ukrainy.
W programie wzięła udział m.in. Elina Biłous z Ukrainy - specjalistka od szkła artystycznego, która swoje stypendium realizowała na ASP we Wrocławiu, pod opieką prof. Barbary Zworskiej-Raziuk. Inna stypendystka - Jewgenia Dobrowa (Rosja), jest poetką i tłumaczką, pracowała pod opieką prezesa polskiego PEN Clubu Adama Pomorskiego, a zajmowała się tłumaczeniem młodej poezji polskiej. Hlib Franko z Ukrainy jest konserwatorem zabytków, a podczas stypendium pracował w Zamku Królewskim na Wawelu pod opieką dr Ewy Wiłkojć - tam przeprowadził konserwację obrazu św. Hieronima.
Gościem specjalnym ministra kultury w tegorocznej edycji programu był ukraiński poeta, pisarz i tłumacz - Serhij Żadan.
Pełna lista stypendystów "Gaude Polonia 2014" do pobrania na stronie resortu kultury.
Program Stypendialny Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia" przeznaczony jest dla młodych twórców kultury z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz realizację autorskich projektów stypendialnych pod opieką uznanych twórców oraz instytucji.
O półroczne stypendium mogą się ubiegać twórcy zajmujący się filmem, fotografią, konserwacją zabytków, literaturą/przekładem, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem oraz krytyką sztuki, teatru, muzyki i filmu. Koordynatorem programu stypendialnego "Gaude Polonia" jest Narodowe Centrum Kultury. (PAP)
agz/ abe/