Najstarszy w Łodzi Zespół Tańca Ludowego Harnam im. Jadwigi Hryniewieckiej obchodzi 75-lecie istnienia. Z tej okazji w środę w Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert, podczas którego zespół zaprezentuje to, z czego jest najbardziej znany – wykonywane z pasją tańce narodowe i ludowe.
"Założycielką naszego zespołu była znamienita choreografka pani Jadwiga Hryniewiecka. Harnam był wówczas jedynym w Polsce zespołem, w którym amatorzy tańczyli na poziomie zawodowym. Chcemy kontynuować dzieło naszej patronki. Ten jubileusz jest świętem ludzi Harnama. To nasz największy kapitał, obok bogatego repertuaru, który został już opisany w specjalistycznej literaturze. Na koncercie zaprezentujemy 22 tańce - każdy w innych kostiumach - z czego połowę przygotowaliśmy w ostatnim pięcioleciu, a dwa pokażemy po raz pierwszy" - zapowiedziała choreografka, konsultantka merytoryczna i artystyczna zespołu Maria Kuśnierz.
Od początku istnienia – czyli od 1947 roku, Harnam był i pozostaje znaną łódzką marką kulturalną. Jak przypomniała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka w ciągu 75 lat przeszły przez niego co najmniej trzy pokolenia tancerzy. Blisko 30 tys. osób odebrało w nim edukację artystyczną. Wielu z tych młodych ludzi w dorosłym życiu zostało profesjonalistami: tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami.
"Jako łodzianka jestem bardzo dumna z tego, że w naszym mieście od 75 lat działa zespół Harnam; ma on ogromny wkład w kulturalną historię Łodzi" – dodała wiceprezydent.
Na jubileuszowym koncercie w Teatrze Muzycznym organizatorzy przypomną osoby, które przez lata tworzyły i nadal tworzą Harnam. Jak zaznaczyła Maria Kuśnierz, większość strojów, w których wystapią tancerze, ma ponad pół wieku.
"Nie widać tego po nich, bo mamy wspaniałą garderobianą, a właściwie kostiumologa - Monika Owczarek dba o nie, rekonstruuje, a na jubileuszowy koncert uszyła cały komplet ubiorów z lubelszczyzny dla grupy dziecięcej. Takich pasjonatów mamy w zespole więcej" - podkreśliła choreografka.
Jubileusz nie mógłby obyć się bez oberka skolimowskiego. Był to pierwszy taniec tańczony przez zespół Harnam. Jego choreografię Hryniewiecka ułożyła dla nieistniejącego już zespołu Skolimów.
"Był to zespół złożony wyłącznie z instruktorów i dlatego sam taniec jest trudny. Mamy do niego specjalne stroje sannickie - jesteśmy jedynym zespołem ludowym oprócz Mazowsza, który występuje w takich strojach. Spódnice dziewcząt bardzo pięknie się w tym oberku obracają. To już historia - zawsze oberek w tych strojach i w Harnamie" - zaznaczyła Maria Kuśnierz.
Zespół Tańca Ludowego Harnam im. Jagwigi Hryniewieckiej jest w Lodzi znaną i szanowaną marką. Obecnie skupia ponad 100 uczestników, tańczących w sześciu grupach tanecznych. Tancerze kształcą się pod kierunkiem profesjonalnych pedagogów i często potem podążają w ślady swoich mistrzów, obierając taniec jako kierunek dalszej swojej kariery i pracy zawodowej.
W ciągu 75 lat istnienia, występy Harnama w trakcie ponad 3,5 tys. koncertów obejrzało około 8 mln widzów. Zespół wystąpił na estradach prawie 100 miast i miejscowości Polski; odwiedził także 32 kraje w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jest laureatem światowych i międzynarodowych Konkursów Tańca, m.in. w Berlinie, Bukareszcie, Dijon, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji i Wiedniu.
Tancerze z łódzkiego zespołu wystąpili również w wielu filmach fabularnych, m.in. w "Popiołach", "Panu Wołodyjowskim", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i dokumentalnych; współpracowali też ze znanymi artystami zawodowymi, baletami czy solistami rockowymi.
Jak powiedział o nich niegdyś słynny tancerz i choreograf Feliks Parnell - "Harnamowcy mają w tańcu serce".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/