PRL

13.03.2019

Zestaw prywatnych powojennych zdjęć trafił do miejskiego muzeum w Gdańsku

Ponad 110 prywatnych, powojennych zdjęć wykonanych przez byłych mieszkańców gdańskiego Wisłoujścia i Westerplatte, trafiło do miejskiego muzeum. To kolejny dar będący odpowiedzią na apel Muzeum Gdańska o przekazywanie pamiątek związanych z historią miasta.

O najnowszych nabytkach Muzeum Gdańska poinformował w środę rzecznik prasowy placówki Andrzej Gierszewski. Wyjaśnił, że zestaw 114 fotografii przekazała placówce nieformalna grupa zrzeszająca byłych mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte. Gierszewski poinformował, że grono to skupia osoby, które zamieszkiwały w tych częściach miasta do lat 70., a po wyprowadzce (często związanej z przenosinami zagranicę), utrzymały kontakt i raz do roku spotykają się w Gdańsku, by kultywować pamięć o gdańskich dzielnicach, z których pochodzą.

Wśród zebranych przez członków grupy i przekazanych Muzeum Gdańska fotografii znalazły się głównie zdjęcia z rodzinnych albumów. Na większości z nich można zobaczyć bawiących się czy pracujących darczyńców, często uwiecznianych na tle różne zakątków Wisłoujścia i Westerplatte.

W zbiorze znalazły się m.in. fotografie wykonane w czasie zimowych kąpieli czy wycieczek po wodnych akwenach okalających obie dzielnice. Na kilku zdjęciach uwieczniono też np. niemieckie działo pancerne z czasów II wojny światowej, które po wojnie służyło dzieciom jako plac zabaw.

Jak poinformował Gierszewski, przekazane placówce zdjęcia zostaną zdigitalizowane, a ich cyfrowe kopie będą umieszczone na stronach internetowych Muzeum Gdańska.

Rzecznik wyjaśnił też, że – poza udostępnieniem fotografii, czterech członków tej grupy skupiającej mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte udzieliło pracownikom Muzeum Gdańska wywiadów. Nagrano w sumie blisko 20 godzin rozmów dotyczących powojennych losów tych gdańszczan i miejsc, w których mieszkali. Wybrane fragmenty tych nagrań mają zostać udostępnione na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl, gdzie placówka prezentuje swoje zbiory i wspomnienia mieszkańców.

Jak przypomniał Gierszewski, Muzeum Gdańska nadal czeka na pamiątki i wspomnienia mieszkańców.

„Budujemy przyszłość w oparciu o dokumentowanie przeszłości. W naszym projekcie upowszechniamy chowane w szufladach, albo w mediach społecznościowych pamiątki i historie lokalnych społeczności tysięcy gdańszczanek i gdańszczan” – powiedział cytowany w komunikacie przekazanym mediom dr Andrzej Hoja z Muzeum Gdańska, koordynator Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Byli i obecni gdańszczanie, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami mogą kontaktować się z placówką pod numerem telefonu 531 077 692 oraz mailowo pod adresem a.hoja@muzeumgdansk.pl. Z kolei zgłoszenia dotyczące pamiątek związanych z miastem przyjmowane są pod numerami 519 486 653 oraz 512 418 757 lub mailowo - historia@muzeumgdansk.pl. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL