Kultura i sztuka po 1989 roku

18.10.2017

"Ziemia na lewo” i inne awangardowe dzieła na aukcji antykwarycznej w Krakowie

122 wydawnictwa z nurtu Awangardy m.in. bardzo rzadkie na rynku antykwarycznym wydanie wierszy Brunona Jasieńskiego i Anatola Sterna "Ziemia na lewo" zostaną wystawione w sobotę na aukcji w Krakowie. Będzie też można kupić list Tadeusza Kościuszki i XVI-wieczny podręcznik chirurgii oczu.

Aukcja odbędzie się w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Jej organizatorem jest działający od 25 lat na rynku Antykwariat RARA AVIS. Licytowanych będzie 1516 pozycji.

"Dobiega końca Rok Awangardy w Polsce, więc chcieliśmy pokazać nieco więcej publikacji z tego nurtu. Drugi powód jest taki, że od dłuższego czasu mamy najbogatszą w kraju ofertę z tego działu i przylgnęła do nas łatka antykwariatu awangardowego" - mówił PAP współwłaściciel RARA AVIS Janusz Pawlak.

Autorem okładki i szaty graficznej  wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym "Ziemi na lewo" Jasieńskiego i Sterna jest Mieczysław Szczuka. Choć tomik ten mają w swoich zbiorach biblioteki, na rynku antykwarycznym pojawia się bardzo rzadko – raz na kilkanaście lat.

Gratką dla miłośników twórczości Władysława Strzemińskiego może być końcowy, niewydany rozdział jego książki "Teoria widzenia", który zachował się w odbitce z adnotacjami korektora. "Z niewiadomych przyczyn rozdział ten nie wszedł do książki" – mówił Janusz Pawlak. 

Uczestnicy aukcji będą mogli licytować także jedną z najbardziej rozpoznawanych książek polskiej awangardy - "Szósta! Szósta!" Tadeusza Peipera z charakterystyczną czarno-czerwoną okładką projektu Władysława Strzemińskiego i z odręczną dedykacją autora dla Zygmunta Nowakowskiego.

Na sprzedaż wystawione zostaną łamiące zasady ortografii manifesty polskiego futuryzmu: "Nuż w bżuhu" i "Jednodńuwka Futurystuw".

Najdroższą pozycją na aukcji będzie jedno z pierwszych, czarno-białych wydań "Atlasu świata" Abrahama Orteliusa z 1570 r.

W dziale "Varia" znalazł się pochodzący z prywatnej kolekcji odręczny list Tadeusza Kościuszki z roku 1799 do ministra rządu francuskiego w sprawie zezwolenia na wwóz do Francji skrzyń zawierających m.in. srebra i ozdobną szablę.

Wśród starodruków oferowany będzie podręcznik chirurgii oka z roku 1583 r. - dzieło Georga Bartischa - bogato ilustrowany drzeworytami, zawierający także dwie tablice z modelami anatomicznymi ludzkiej głowy. "To pozycja bardzo rzadko pojawiająca się na aukcjach zagranicznych. Jej autor niemiecki chirurg Georg Bartisch był związany z Wrocławiem, gdzie przeprowadzał operacje" - mówił Pawlak.

W ciągu 25 lat działalności antykwariat RARA AVIS zorganizował 121 aukcji, w tym 78 na których oferowano książki i 43 z pocztówkami. Pierwszy katalog zawierał niespełna 300 pozycji, ale w ciągu ćwierćwiecza na aukcjach wystawiono w sumie niemal 88 tys. publikacji.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Agata Zbieg

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL