Reżyser i scenarzysta Antoni Krauze, aktor i satyryk Janusz Rewiński oraz poeta i krytyk literacki Jacek Trznadel otrzymali we wtorek w Warszawie Złote Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medale Gloria Artis otrzymali też inni zasłużeni ludzie kultury.
"To jest bardzo miła chwila, mam nadzieję, że nie tylko dla mnie. To wielka satysfakcja, że możemy gościć wybitnych twórców, wybitnych ludzi kultury, którzy zdecydowanie zasłużyli na to wyróżnienie" - powiedział podczas uroczystości wręczenia medali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Minister zwrócił uwagę, że medale, które są najwyższymi polskimi odznaczeniami w dziedzinie kultury, zostały przyznane w imieniu polskiego rządu, społeczeństwa i państwa. "To są wyróżnienia dla ludzi, którym jesteśmy winni wdzięczność" - dodał Gliński.
Złoty Medal Gloria Artis otrzymał reżyser i scenarzysta Antoni Krauze, którego ostatnim filmem jest "Smoleńsk" - nawiązujący do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r., gdy w katastrofie samolotu zginęła cała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.
"Ten film bardzo dużo mnie kosztował, jego produkcja trwała kilka lat, i postanowiłem się już wycofać z życia zawodowego" - oświadczył we wtorek dziennikarzom reżyser.
Antoni Krauze jest również reżyserem głośnego i nagradzanego filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", o masakrze protestujących robotników w grudniu 1970 r.
Jednak filmem, który w rozmowie z dziennikarzami Krauze uznał za najważniejszy w swoim dorobku jest "Meta" z 1971 r.
Obraz ten w swoim nastroju - mówił reżyser - również nawiązuje do tragedii protestujących robotników na Wybrzeżu. Film na 10 lat zatrzymała cenzura PRL-u.
"Mój podziw budzi twoje gniewne i bezkompromisowe pragnienie prawdy i twoje gniewne i bezkompromisowe pragnienie wolności. Te dwie idee przenikają wszystkie twoje filmy. W oceanie hipokryzji, który nas otacza, jest to cecha bezcenna" - powiedziała aktorka Ewa Dałkowska, która w laudacji przypomniała najważniejsze osiągnięcia wyróżnionego reżysera.
Złoty Medal Gloria Artis otrzymał także Janusz Rewiński - aktor, satyryk, znany m.in. z kabaretu Tey, kabaretu Olgi Lipińskiej oraz ról w komediach Juliusza Machulskiego. Wręczając medal Gliński opowiadał, że aktor: "Nie był pewien, czy to nie jest żart i życzył sobie potwierdzenia telefonicznego przeze mnie, by móc poznać mnie po głosie".
"Wielki splendor na mnie spływa (...). Rzeczywiście tak było jak powiedział pan minister" - potwierdził Rewiński.
Złoty Medal Gloria Artis otrzymał również Jacek Trznadel - poeta, eseista, krytyk literacki, także edytor; medal odebrała jego córka Anna Szczepanek. Trznadel przez wiele lat pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, o czym przypomniał minister nazywając laureata swoim starszym kolegą z tego instytutu. "Wybitny poeta, krytyk, eseista, znawca Leśmiana, Norwida" - mówił o Trznadlu Gliński.
Jacek Trznadel publikuje eseje literackie oraz tomy wierszy od lat 60; od 1978 r. prowadził również katedrę polonistyki na Sorbonie w Paryżu. W latach 80. współpracował z paryską "Kulturą", a także z innymi wydawnictwami drugoobiegowymi, jednak jego najbardziej znaczącą książką okazała się "Hańba domowa" - zbiór wywiadów z pisarzami na temat ich stosunku do stalinizmu.
Trznadel mocno zaangażował się również w wyjaśnienie zbrodni katyńskiej. W 1990 r. był jednym z inicjatorów założenia Polskiej Fundacji Katyńskiej i Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, pięć lat później ukazał się zbiór jego szkiców historycznych na ten temat pt. "Powrót rozstrzelanej armii" oraz zbiór opowiadań o tematyce katyńskiej zatytułowany "Z popiołu czy wstaniesz?".
Podczas uroczystości wręczono również Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wyróżnienie to otrzymał Tadeusz Burchacki - znawca i pasjonat historii Warszawy, członek Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Po odebraniu medalu Burchacki zaapelował do ministra o wybudowanie pomnika Stefana Czarnieckiego na Cytadeli w Warszawie, gdzie obecnie powstają Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: księgarz Danuta Dobosz, aktor Marek Frąckowiak, poeta, pieśniarz, historyk sztuki i tłumacz literatury starofrancuskiej Jacek Kowalski oraz muzyk, wokalista i lider Kapeli Warszawskiej (wcześniej Kapeli Czerniakowskiej) Stanisław Wielanek.
Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy. (PAP)
nno/pat/