Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

Zmarł amerykański pisarz i krytyk literacki William Howard Gass

W swoim domu w St. Louis zmarł w środę czołowy amerykański pisarz, prozaik, eseista i krytyk literacki William Howard Gass. Miał 93 lata. W 2000 r. otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę Amerykańskiego PEN Clubu w dziedzinie nowelistyki.

O śmierci pisarza poinformował w czwartek AP jego wydawca Alfred A. Knopf, który nie podał przyczyn zgonu.

William Howard Gass (ur. 30 lipca 1924 r. w Fargo, w Dakocie Północnej) był amerykańskim prozaikiem, krytykiem literackim i eseistą. Dorastał w Ohio i przez wiele lat pracował jako profesor filozofii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Oprócz beletrystyki tworzył także literaturę faktu. Jego twórczość prozatorska charakteryzowała się licznymi innowacjami stylistycznymi. Gass przeciwstawiał się traktowaniu literatury jako źródła prawdy i wiedzy o świecie. Największe sukcesy literackie odnosił w latach 60. i 70. XX w.

Ukończył studia w 1975 r. w Cornell University. W 1969 r. otrzymał stypendium Fundacji Guggenheima w dziedzinie sztuk pięknych.

Był autorem m.in. powieści "Omensetter's Luck" (1966), opowiadania eseistycznego "Willie Masters' Lonesome Wife" (1971), tomu opowiadań "In the Heart of the Heart of the Country" (1968). Wydał także kilka tomów esejów o literaturze, filozofii i filologii (m.in. "On Being Blue: A Philosophical Inquiry", 1975).

W 1996 r. przyznano mu American Book Awards za "The Tunnel". W 1997 r. otrzymał Lannan Lifetime Achievement Award, a w 2007 r. Nagrodę Literacką St. Louis. W 2000 r. otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę Amerykańskiego PEN Clubu w dziedzinie nowelistyki, a w 2003 r. przyznano mu PEN/Diamonstein-Spielvogel Award za twórczość eseistyczną.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL