Nie żyje wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski - poinformował PAP w sobotę rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński. "On stworzył całkowicie nową instytucję kultury" - wspomina Krukowskiego kuratorka Milada Ślizińska.
Zanim w 1985 r. na Zamku Ujazdowskim otworzono Centrum Sztuki Współczesnej, według Ślizińskiej "nikt nie wiedział, co z tym miejscem zrobić". "Najpierw miała tam być siedziba Paktu Warszawskiego, potem ktoś wpadł na pomysł, żeby to było muzeum znaczków. W końcu bardzo zapuszczony budynek oddano artystom. Pracowałam tam przez 20 lat i widziałam, jak zamek się zmieniał. W latach 90. stał się niezwykle istotnym miejscem dla artystów i publiczności. Gdy w pewnym momencie ktoś zaproponował zamknięcie zamku, artyści i publiczność stanęli za nim murem" - powiedziała PAP Ślizińska.
"Interdyscyplinarność stała się siłą tego miejsca" - podkreśliła. "Wojtek zrobił rzecz szalenie ciekawą. Stworzył całkowicie nową instytucję kultury, gdzie pod jednym dachem mówi się o różnych dziedzinach sztuki współczesnej, o sztukach wizualnych, performance, kinie, literaturze" - zaznaczyła kuratorka.
Krukowski studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1964-1970. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.
Według niej Krukowski "nie bał się inicjatyw". "Był zawsze otwarty, dzięki temu program centrum był bardzo dynamiczny. Wojtek uważał, że to powinno być takie miejsce, gdzie się przychodzi i rozmawia. Myślę, że to się udało" - mówiła kuratorka.
Krukowski (ur. 1944 r.) kierował Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie od 1990 r. W 2009 r. zdecydował się odejść na emeryturę. "Moja kadencja bardzo się wydłużyła, nie planowałem tak długiego zajmowania tej funkcji. Jednak poczucie, że nie zrobiłem wszystkiego, co planowałem, powodowało, że postanawiałem zostać rok, potem kolejny i następny" - tłumaczył decyzję o swoim ustąpieniu.
Przed odejściem z CSW został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis.
Na emeryturze Krukowski poświęcił się działalności grupy teatralnej Akademia Ruchu, którą sam założył w 1973 r. Pozostawał jej reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia. Akademia Ruchu działa na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.
Krukowski studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1964-1970. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.
W CSW był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej.
Krukowskiego na stanowisku szefa CSW zastąpił włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, który w 2010 r. zwyciężył w międzynarodowym konkursie na to stanowisko. (PAP)
mce/ agz/ gma/