Kultura i sztuka 1945-1989

02.05.2019

Zmarł wybitny architekt Aleksander Franta

W wieku 94 lat zmarł wybitny architekt i wykładowca akademicki Aleksander Franta – projektant m.in. katowickiego osiedla Tysiąclecia, budynków uzdrowiska w Ustroniu oraz wielu innych obiektów.

Informację o śmierci nestora polskich architektów przekazała Śląska Okręgowa Izba Architektów RP.

„Wybitny architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP, współtwórca razem z Henrykiem Buszko takich obiektów jak: +Kukurydze+ i osiedle Tysiąclecia w Katowicach, osiedle W. Roździeńskiego (Gwiazdy) w Katowicach, osiedla domów profesorskich w Katowicach-Brynowie, Gliwicach i Tychach, Pałacu Ślubów w Chorzowie, kościołów: pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz pw. Matki Boskiej Piekarskiej na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy Ustroń-Zawodzie i wielu innych” - napisali przedstawiciele Izby na Facebooku.

Aleksander Franta urodził się w 1925 roku Krakowie. W 1949 r. został absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, później był asystentem na tej uczelni. W latach 70. wykładał na Politechnice Śląskiej.

Po wojnie Franta związał się ze Śląskiem. Pracował w katowickim Miastoprojekcie, gdzie tworzył zespół z Jerzym Gottfriedem i Henrykiem Buszko. Później działał w duecie z Buszko w Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego – Autorskim Biurze Wojewódzkim. Panowie stworzyli wiele projektów, które zmieniły oblicze Katowic i innych miast w regionie.

Jednym ze sztandarowych projektów Buszki i Franty jest osiedle Tysiąclecia – jedno największych w kraju, którego znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne „kukurydze” - wieżowce o zaokrąglonych elewacjach.

„Architektura to przysposobienie przestrzeni do potrzeb życiowych człowieka” - tak miał definiować tę dziedzinę życia Franta. Cytat ten przytoczył Filip Springer w poświęconej architekturze z czasów PRL książce „Źle urodzone”.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL