Kultura i sztuka po 1989 roku

04.03.2015 aktualizacja 19.07.2016

Zmarł Zbyszko Siemaszko - legendarny fotograf Warszawy

Artysta fotografik Zbyszko Siemaszko, legendarny autor fotografii Warszawy, zmarł w środę w Zalesiu Górnym w wieku 89 lat - poinformował PAP Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Siemaszko dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia "nowej Warszawy" - osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czy Ściany Wschodniej.

Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Stolica" (obecnie wydawanego jako miesięcznik). "Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze" - napisała w środę redakcja "Stolicy" na swojej stronie internetowej.

"Pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej" - z tego słynął Siemaszko, podkreślano w 2014 roku, gdy ukazał się album "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Spośród 6 tys. zdjęć Siemaszki przechowywanych w NAC, do publikacji tej wybrano około dwustu, prezentujących Warszawę z lat 50., 60. i 70.

"Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej Ściany Wschodniej. (...) Zdjęcia z placem Zamkowym, jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności" - informowali wydawcy albumu.

"Razem z Siemaszką, reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika +Stolica+, przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla" - opisywał NAC. Za koncepcję albumu odpowiadał Bartłomiej Kuczyński, kierownik Oddziału Udostępniania Zasobu w NAC.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, mówiąc w 2014 r. o Siemaszce, zauważył: "jego prace mają bardzo głębokie treści reporterskie, bazujące na doskonałej znajomości Warszawy".

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna, w swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.

W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Swojak". Dokumentował codzienne życie partyzantów. W latach 50. pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Przygotowywał fotograficzną dokumentację obiektów zabytkowych.(PAP)

jp/ pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL