Kilkunastu słuchaczy z kilku województw rozpoczęło zajęcia w ramach VIII edycji Collegium Nobilium Opoliense. Jak mówi PAP wiceprezes ds. rozwoju Krzysztof Drynda, do tej pory dyplomy Collegium otrzymało ponad dwustu absolwentów z całej Polski.
Szkoła liderów Collegium Nobilium Opoliense została założona w 2012 roku. Od początku nawiązuje do tradycji Szkoły Rycerskiej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak podkreśla wiceprezes Drynda, działająca pod honorowym patronatem wicepremiera Jarosława Gowina placówka ma na celu odtworzenie niszczonej przez kolejnych zaborców elity działającej na rzecz państwa polskiego.
"Nie wymagamy od naszych słuchaczy deklaracji politycznych, choć oczywiście, w naszym programie kładziemy nacisk na wartości propaństwowe i republikańskie. Dla nas najważniejsze jest przygotowanie naszych słuchaczy do pracy w gospodarce, polityce, samorządzie, administracji czy mediach w taki sposób, by mogli w przyszłości w sprawny i kompetentny sposób przejąć odpowiedzialność za państwo" - wyjaśnia Drynda.
Zajęcia prowadzone są w kilku płaszczyznach. Oprócz udziału w wykładach prowadzonych przez naukowców i teoretyków, słuchacze uczestniczą w spotkaniach z kadrą zarządzającą wiodących polskich firm oraz kancelarii prawnych i zgodnie z rycerskim obowiązkiem ćwiczenia ducha, ciała i umysłu, biorą lekcje szermierki lub jazdy konnej. Organizatorzy starają się zaprosić do współpracy osoby odnoszące sukcesy w swoich dziedzinach. Stąd wśród wykładowców kolejnych edycji był m.in. obecny premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Gowin czy osoby zarządzające największych polskich koncernów.
"Udowodniliśmy, że także w mniejszych i oddalonych od Warszawy ośrodkach można zorganizować wysokiej klasy szkoły liderów. Zainteresowanie udziałem w kolejnych edycjach jest na bardzo dużym poziomie i to nawet bez specjalnych akcji promocyjnych. Po dwustopniowej rekrutacji zaprosiliśmy do udziału kilkunastu najlepszych kandydatów, którzy przez najbliższe pół roku spędzą weekendy nie na wypoczynku, ale na bardzo wytężonej pracy podczas zjazdów i zajęciach indywidualnych ze swoimi tutorami" - podkreśla Drynda.
W ósmej edycji weźmie udział kilkunastu słuchaczy w wieku od 18 do 28 lat z trzech województw śląskich i wielkopolskiego, choć wśród absolwentów są także mieszkańcy innych regionów kraju. Najlepsi słuchacze otrzymają propozycje praktyk w ministerstwach, prestiżowych instytucjach i firmach. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ je/