Spektakle teatralne, wystawy, spotkania z artystami złożą się na program trzeciej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, który odbywać się będzie od stycznia do kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Główną częścią Festiwalu jest konkurs „Złota Kieszeń” - na najlepszą scenografię i kostiumy teatralne. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne oraz statuetki złotych kieszeni.
„Kieszeń jest elementem garderoby, ale też z elementem sceny. Wybrane spektakle konkursowe będą prezentowane w Centrum Spotkania Kultur w okresie od stycznia do kwietnia. Wręczenie nagród nastąpi podczas gali finałowej w kwietniu” – powiedział dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Piotr Franaszek.
O nagrody „Złotych Kieszeni” w tym roku rywalizować będą twórcy pięciu przedstawień - rekomendowanych przez krytyków teatralnych - powstałych w różnych teatrach, w ostatnim czasie, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium.
Festiwal rozpocznie we wtorek 29 stycznia pokaz konkursowego spektaklu „Ausgang” Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reżyserii Mirka Kaczmarka, który jest również autorem scenografii. Przedstawienie – inspirowane ikonografią komiksu „Maus” amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana, jest – jak określają je twórcy – „alternatywną Biblią”, historią ludzkości, „przestrogą przed milczeniem wobec niegodziwości i wezwanie do odpowiedzialności za świat, który tworzymy”.
W Lublinie podczas festiwalu w kwietniu zaprezentowane też będą „Bella Figura” Teatru Wybrzeże, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego ze scenografią i kostiumami Mirka Kaczmarka, oraz zapis wideo spektaklu „Uczta” Nowego Teatru w Warszawie, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego ze scenografią Aleksandry Wasilkowskiej i kostiumami Sławomira Blaszewskiego.
W marcu pokazany zostanie natomiast spektakl pt. „Himalaje” Teatru Śląskiego w Katowicach w reż. Roberta Talarczyka. Autorka scenografii i kostiumów do tego przedstawienia - Katarzyna Borkowska - otrzymała Grand Prix Złota Kieszeń w 2017 r., za scenografię do przedstawienia „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak.
Pokazom teatralnym towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami.
Gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody - „Złote Kieszenie” - dla najlepszych scenografów i twórców kostiumów, odbędzie się 26 kwietnia. Przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: prof. Ewa Bloom-Kwiatkowska, prof. Marek Chowaniec, Katarzyna Borkowska, Jacek Cieślak, Anna Wunderlich. Prace jury będzie też wspierał dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik.
W lutym otwarta zostanie wystawa „Dormitorium śladów - Braci Quay”, która ma być prezentacją twórczości tych twórców animacji, scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji. Stephen i Timothy Quay, amerykańscy bracia bliźniacy, wyreżyserowali m.in. film pełnometrażowy „Instytut Benjamenta” oraz wiele animowanych filmów krótkometrażowych, w tym adaptację opowiadania Brunona Schulza „Ulica krokodyli”.
Na wystawie, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, znajdą się m.in. dioramy, projekty graficzne i scenograficzne, instalacje, kadry z filmów, fragmenty wybranych filmów braci Quay. Na ekspozycji zaprezentowane będą także źródła ich inspiracji filmem, literaturą, muzyką, w tym także polskimi twórcami plakatu, grafiki, kompozytorami, pisarzami. Wystawie towarzyszyć będą m.in. spotkanie z Braćmi Quay, które poprowadzi Grażyna Torbicka, oraz projekcje ich filmów. Będą też pokazywane filmy polskich twórców, które były inspiracją dla Braci Quay.
Podczas festiwalu w marcu planowana jest również wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego oraz spotkanie z artystą.
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” otrzymał dofinasowanie z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autorka: Renata Chrzanowska
ren/ par/