23 tys. osób odwiedziło Muzeum Podgórza w Krakowie, które działa od 25 kwietnia 2018 r. W niedzielę placówka będzie świętować 235. rocznicę założenia Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze; w 1915 r. Podgórze stało się dzielnicą Krakowa.
„Rocznica przypada dokładnie 26 lutego, we wtorek, ale organizujemy święto w niedzielę, aby więcej osób mogło do nas przyjść” – powiedziała PAP Kinga Śliwa z działu promocji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), którego Muzeum Podgórza jest oddziałem. Tego dnia zwiedzanie i oprowadzania kuratorskie po muzeum, a także udział w tematycznych warsztatach i wykładach, będą bezpłatne.
Śliwa poinformowała, że dotychczas Muzeum Podgórza zwiedziło 23 tys. osób, a największą popularnością cieszy się wystawa główna „Miasto pod kopcem Kraka”. „Dużo pozytywnych komentarzy dostaliśmy w związku z narracyjną ścieżką zwiedzania z audioprzewodnikiem. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą posłuchać audiodeskrypcji w języku polskim, a osoby z dysfunkcją słuchu poznają wystawę w tłumaczeniu na język migowy” – wyjaśniła.
Muzeum Podgórza w Krakowie rozpoczęło działalność 25 kwietnia 2018 r. Utworzenia takiej placówki domagali się mieszkańcy tej części Krakowa. Instytucja usytuowana u podnóży kopca Krakusa ma nie tylko przypominać dzieje dzielnicy, ale też integrować jej mieszkańców.
Wystawa stała „Miasto pod kopcem Kraka” znajduje się na parterze, zajmuje cztery sale i sień oraz salę na poziomie -1, o łącznej powierzchni prawie 300 m kw. Ekspozycja w sposób chronologiczno-tematyczny opowiada dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się dawne podkrakowskie miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Zwiedzając kolejne sale widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza.
W każdej sali są atrakcje dla dzieci: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne, nieraz zaskakujące aspekty historii i tradycji miasta.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku zajazdu Pod św. Benedyktem. Przystosowanie budynku do celów muzealnych kosztowało 11 mln zł netto.
Tereny Podgórza należały niegdyś do miasta Kazimierz (później żydowskiej dzielnicy Krakowa). W latach 1784-1915 Podgórze stało się odrębnym miastem, później zostało dzielnicą Krakowa. Wśród najbardziej charakterystycznych dla tej części Krakowa obiektów są Rynek Podgórski, kościół św. Józefa, kopiec Krakusa, Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, apteka Pod Orłem. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/