76 śpiewaków z całego świata - m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Chin, Brazylii, Australii, Libanu i Izraela - powalczy w tym roku o nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Właśnie zakończył się nabór artystów.
Uroczysta inauguracja konkursu, organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, odbędzie się 31 marca, impreza zakończy się 7 kwietnia. To już dziesiąta edycja konkursu, po raz czwarty będzie miał on rangę międzynarodową. Konkurs jest adresowany do śpiewaków wszystkich narodowości poniżej 32. roku życia.
Jak podała w środę Opera Śląska, do konkursu zgłosiło się około 90 artystów, ostatecznie zakwalifikowano do niego 76 osób, które spełniły regulaminowe wymagania.
„Cieszy nas tak duże zainteresowanie kolejną edycją konkursu. Chociaż planowaliśmy, że zaprezentuje się maksymalnie 60 solistów, zdecydowaliśmy o dopuszczeniu do przesłuchań 76 uczestników. Przygotowania są już bardzo zaawansowane i liczymy, że będzie to czas wyjątkowych przeżyć muzycznych zarówno dla artystów, jak i publiczności” – powiedział dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik. Zaprosił miłośników muzyki na przesłuchania, które będą otwarte.
Artystów będzie oceniało jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun. Uroczysta inauguracja rozpocznie się operą „Aida” Giuseppe Verdiego 31 marca. Na scenie zaprezentują się artyści Opery Śląskiej oraz Anna Patrys, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, Luis Chapa. Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
I etap konkursu odbędzie się 1 i 2 kwietnia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Do II etapu (3 i 4 kwietnia) dopuszczonych zostanie 30 śpiewaków, do III etapu (6 kwietnia) – 12. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej. W III etapie uczestnicy konkursu wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej - soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących od XVI do XXI wieku.
Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
„Uważam, że młodzi śpiewacy powinni koniecznie uczestniczyć w konkursach tak długo, jak pozwalają na to kryteria wiekowe. Im więcej, tym lepiej, ponieważ jest to okazja do pokazania się, zebrania doświadczeń, nawiązania kontaktów z kolegami. To również możliwość poznania muzyków o znanej renomie i szansa na zdobycie pierwszych kontraktów” – oceniła Ekaterina Bakanova, laureatka II nagrody w kategorii głosów żeńskich w III konkursie im. Didura.
Pierwsza nagroda w tej edycji wynosi 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia – 7 tys. euro. Zaplanowano także trzy wyróżnienia – 3 tys. euro oraz nagrodę dla najlepszego akompaniatora - 1 tys. euro.
Honorowy patronat nad konkursem sprawuje prezydent Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym znaleźli się: wicepremier, minister kultury i Piotr Gliński oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.
I Ogólnopolski Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1979 r. i był pierwszym w Polsce konkursem typowo operowym. Od 2004 r. wydarzenie ma charakter międzynarodowy i zmienioną numerację. Poprzedni III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, odbył się w 2012 r.
Patron konkursu Adam Didur (1874-1946) był jednym z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX w.; występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Po II wojnie światowej stworzył Operę Śląską - za datę inauguracyjną jej działalności przyjmuje się 14 czerwca 1945 r. - datę wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/aszw/