Ponad 70 młodych śpiewaków operowych z 13 krajów świata przez najbliższy tydzień będzie rywalizować w Bytomiu i Katowicach o laury IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Ta prestiżowa w świecie opery impreza ma już 40-letnią tradycję.
Po uroczystej inauguracji, zaplanowanej na niedzielny wieczór w bytomskiej Operze Śląskiej, w poniedziałek rozpoczną się przesłuchania konkursowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obie instytucje są współorganizatorami konkursu, do którego w tym roku nadesłano prawie 90 zgłoszeń.
Ostatecznie zaśpiewa ponad 70 artystów (wśród nich blisko 40 sopranów), którzy nie ukończyli 32 lat. Konkurs adresowany jest głównie do absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, szkół średnich i konserwatoriów, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków zawodowych chórów. Oprócz Polaków, w konkursie zaśpiewają reprezentanci Chin, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, USA, Australii, Brazylii, Czech, Chorwacji, Izraela i Libanu.
Uczestnicy wystąpią w bardzo różnorodnym repertuarze, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących od XVI wieku do współczesności. Zabrzmią np. arie z dzieł Claudio Monteverdiego, ale też fragmenty muzyczne skomponowane przez Gian Carlo Menottiego.
Konkurs podzielono na trzy etapy. Pierwszy odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Akademii Muzycznej w Katowicach, drugi (z udziałem 30 śpiewaków) i trzeci (z finałową dwunastką) w kolejnych dniach na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu. W ostatnim etapie, w sobotę 6 kwietnia, artystom będzie towarzyszyć orkiestra; soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Konkurs będzie transmitowany na stronie internetowej www.adamdidur.com.
Organizatorzy wskazują, iż ocena – w finałowym etapie – także gry scenicznej i "aktorskiego zmysłu" artystów należy do wyróżników bytomskiego konkursu. "Jedną arię trzeba nie tyko zaśpiewać, ale też wcielić się w swojego bohatera, założyć kostium, stanąć w dekoracjach i przekonać swoją postacią jury" – tłumaczą przedstawiciele opery, zachęcając młodych artystów do tworzenia kreacji przykuwających uwagę widzów.
Zmagania konkursowe oceni jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun. Dyrygować będą Franck Chastrusse Colombier, Tadeusz Kozłowski i Maciej Tomasiewicz. Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Dwa dni później koncert będzie powtórzony w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Artyści walczą o nagrody pieniężne – pierwsza to 15 tys. euro, druga 10 tys. euro, trzecia 7 tys. euro. Zaplanowano także trzy wyróżnienia w wysokości 3 tys. euro oraz nagrodę 1 tys. euro dla najlepszego akompaniatora.
Organizowany od 40 lat konkurs im. Didura to jeden z najstarszych konkursów tego typu w Polsce. Dotychczas odbyło się dziesięć edycji, z których cztery – wraz z obecną edycją – miały charakter w pełni międzynarodowy. Poprzedni konkurs odbył się sześć lat temu.
Inicjatorem konkursu – wówczas krajowego - w 1979 r. był ówczesny dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Napoleon Siess, który - zachęcany przez kierownika literackiego Tadeusza Kijonkę oraz późniejszego pierwszego dyrektora konkursu Zygmunta Folgę - wystąpił z projektem, by właśnie w Bytomiu zorganizować cykliczny ogólnopolski konkurs wokalistyki operowej.
Konkurs nazwano imieniem Adama Didura (1874-1946) - pierwszego dyrektora bytomskiego teatru operowego, mistrza scen operowych, pedagoga i twórcy śląskiej sceny operowej. Didur należał do najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Konkursowi patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a w komitecie honorowym imprezy znaleźli się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz prezydenci Bytomia i Katowic.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ pch/