Kilkanaście dokumentów, które ukazują sposób w jaki Niemcy zamierzali rozbudować obóz Auschwitz I, oglądać można na nowej wystawie czasowej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau – podało w piątek biuro prasowe placówki.
„Dzięki archiwalnym planom i rysunkom architektonicznym można doskonale zilustrować kolejne etapy rozbudowy pierwszej części kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau, czyli obozu macierzystego Auschwitz I. To w tym miejscu rozpoczęła się historia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla więźniów różnych narodowości, a także ośrodka natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych” — powiedziała kierownik działu wystawienniczego Muzeum i autorka scenariusza ekspozycji Teresa Zbrzeska.
Paweł Sawicki: „Niemcy planowali nie tylko powiększenie istniejącego obozu, ale też budowę reprezentacyjnego gmachu komendantury, dużego osiedla domków jednorodzinnych dla SS-manów i ich rodzin wraz z przedszkolem i szkołą, a nawet specjalnej trybuny nad pobliską rzeką Sołą dla imprez organizowanych na wodzie".
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza skupia się na pochodzących z 1943 roku planach rozbudowy obozu Auschwitz I oraz otaczającej go infrastruktury.
„Niemcy planowali nie tylko powiększenie istniejącego obozu, ale też budowę reprezentacyjnego gmachu komendantury, dużego osiedla domków jednorodzinnych dla SS-manów i ich rodzin wraz z przedszkolem i szkołą, a nawet specjalnej trybuny nad pobliską rzeką Sołą dla imprez organizowanych na wodzie. Wśród zachowanych rysunków architektonicznych znaleźć można projekt specjalnej kwatery dla szefa SS Heinricha Himmlera wraz z umeblowaniem” - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
W drugiej części ekspozycji zobaczyć można jakie były niemieckie plany dotyczące miasta Oświęcim. W 1943 roku architekt Hans Stosberg, w związku z budową fabryki IG Farben, zaprojektował całkowicie nowe zagospodarowanie przestrzenne miasta, w którym według niemieckich planów miało w przyszłości mieszkać 40 tysięcy osób. Myślano także o stworzeniu w pobliżu Oświęcimia kilku osiedli zewnętrznych. Prezentowane dokumenty pokazują, jakie były niemieckie zamierzenia i ile z nich udało się zrealizować.
Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i oświęcimskiego oddziału Państwowego Archiwum w Katowicach.
Wystawę oglądać można w sali wystaw czasowych w bloku 12 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Czynna będzie do końca stycznia.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
szf/ ls/