Piątkowe uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Bożej w dziejach narodu, za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za milenijny akt oddania z 1966 r. – zapowiadają ojcowie paulini.
Święto NMP Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI je zatwierdził. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra przypomina, że uroczystość Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony klasztoru przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza rok później i uchwalenia Konstytucji 3 maja. Święto – jak wskazują gospodarze jasnogórskiego sanktuarium – "jest okazją do dziękczynienia za szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi".
"Ten dzień na Jasnej Górze jest zatem z jednej strony dziękczynieniem za wielkie dzieła, które dokonały się w naszej Ojczyźnie, związane z naszą tożsamością, z naszym ocaleniem wiary, zwłaszcza w mrocznych doświadczeniach w naszej historii, ale ta uroczystość to także kolejne wyzwanie dla nas” – podkreślił o. Marian Waligóra, cytowany w środę przez biuro prasowe klasztoru.
Tegoroczna uroczystość Królowej Polski będzie również związana ze wspomnieniem pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia. W czerwcu 1979 r. na Jasnej Górze papież zawierzył Matce Bożej Kościół w Polsce i w świecie. Zawierzenie to potwierdzał na Jasnej Górze w czasie kolejnych pielgrzymek i wypowiadał w różnych miejscach świata, uwzględniając sytuację Kościoła i różnych narodów.
"Wchodzimy w to świętowanie, przede wszystkim rozważając przesłania, które Jan Paweł II nam pozostawił" – powiedział przeor Jasnej Góry. Przypomniał także milenijny akt oddania w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 r., którego autorem był ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
Komentarz do tego aktu napisał – wtedy arcybiskup – Karol Wojtyła, który był przy jego złożeniu przez episkopat Polski i tysiące jasnogórskich pielgrzymów 3 maja 1966 r. Podczas pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę – jako papież Jan Paweł II – nawiązał do tego aktu.
W piątek tablica z fragmentem tekstu dokumentu zostanie odsłonięta przed wejściem do jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej. Tablicę zaprojektował Jerzy Maciejewski, model wykonał Piotr Wawer, a odlew z brązu Marek Żebrowski. Jej odsłonięcie zbiega się z czasem oczekiwania na ogłoszenie kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym.
"Przygotowując się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, chcemy na nowo odkrywać, jak ważne jest zawierzenie Maryi w wymiarze narodu, ale i w wymiarze osobistym. Prymas przypominał, że nie wystarczy ten akt wypowiedzieć, ale trzeba w to zawierzenie, oddanie się Maryi, nieustannie wchodzić we własnym sercu i życiu” – wyjaśnił o. Waligóra.
W przeddzień piątkowych uroczystości w jasnogórskim Arsenale zostanie otwarta wystawa pod tytułem "Człowiek zawierzenia. W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę". Zaprezentowane zostaną eksponaty będące osobistą własnością św. Jana Pawła II, przedmioty, których używał podczas pielgrzymek w jasnogórskim sanktuarium, oraz te, które złożył na Jasnej Górze jako wotum.
Wśród eksponatów jest m.in. fotel papieski używany przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, kielichy, ornaty, stuły, różańce, pierścienie, świece, obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, pamiątkowe monety i medal, a także dokumenty Ojca Świętego. Całość uzupełniają fotografie z pobytów Jana Pawła II na Jasnej Górze oraz jego portrety, których autorem jest znany rysownik, malarz, grafik i portrecista Jerzy Rymar. Zaplanowano także emisję archiwalnego materiału filmowego z pobytu papieża na Jasnej Górze w 1979 r.
W czwartek, w przeddzień głównych uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski, na Jasnej Górze tradycyjnie spotka się także Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP), która przygotowuje sprawy na zebranie plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace konferencji.
Radę stałą tworzą: przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny konferencji, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami oraz wybrani przez zebranie plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Obecnie członkami rady są: kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Stanisław Budzik, Sławoj Leszek Głódź, Józef Kupny, Grzegorz Ryś i Wiktor Skworc oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.
W piątek biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach na Jasnej Górze. Sumie odpustowej z ponowieniem zawierzenia Maryi będzie przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię. Mszę poprzedzi poświęcenie nowej tablicy przed kaplicą Matki Bożej ze słowami millenijnego aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. (PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/