Wystawę "Anne Frank - historia na dzień dzisiejszy" można od środy oglądać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W tym roku mija 75. rocznica deportowania 15-letniej Frank do Auschwitz.
Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu przypomniała, że ekspozycja od wielu lat podróżuje po Polsce. Zazwyczaj jest pokazywana w szkołach, ale także w lokalnych centrach kultury, muzeach i innych miejscach publicznych. Głównym jej celem jest zachęcenie do pochylenia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie.
"Ten cel jest osiągany poprzez przybliżenie historii życia Anny Frank z perspektywy rodziny Frank, oraz odniesienie jej do historii Holokaustu, opowiedzianej przez ocalałych. Wystawa zawiera kilka elementów, które rzucają wyzwanie odwiedzającym, zmuszając ich do zastanowienia się np. nad podobieństwami i różnicami pomiędzy wydarzeniami a incydentami z przeszłości. Niejednokrotnie, owe wydarzenia i incydenty z przeszłości, znajdują swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości" - wyjaśniła Tomaszewska.
Na kilkunastu planszach prezentowana jest historia II wojny światowej i postać Anny Frank, która wraz z rodziną ukrywała się w Amsterdamie przed Niemcami i prowadziła dziennik. Dokument przetrwał wojnę. Jego obszerne fragmenty zostały opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. To jedno z najcenniejszych świadectw Holokaustu.
Rolę przewodników po ekspozycji pełnią młodzi ludzie. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany katalog oraz film dokumentalny "Krótkie życie Anne Frank".
Jak poinformowała Tomaszewska wystawa prezentowana będzie w Centrum Dialogu, następnie trafi do XXIV LO w Łodzi.
Piątkowemu otwarciu ekspozycji towarzyszyć ma wykład "Dla dobra narodu. Domy dla dzieci żydowskich w Łodzi i Otwocku".
Anna Frank urodziła się w 1929 r. we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Cztery lata później, po dojściu do władzy narodowych socjalistów, rodzina wyemigrowała do Holandii. Otto i Edith Frankowie z córkami Anną i Margot zamieszkali w Amsterdamie.
Od lipca 1942 r. rodzina ukrywała się w przygotowanym sekretnym pomieszczeniu przy biurze Otta w Amsterdamie. Wcześniej, bo w czerwcu tego roku Anna zaczęła prowadzić dziennik w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki o imieniu Kitty. Ostatni wpis miał datę 1 sierpnia 1944 r. Powstał trzy dni przed aresztowaniem wskutek donosu. Rękopis ocaliła jedna z osób, które wspierały ukrywających się Franków.
Frankowie trafili do obozu zbiorczego w Westerbork na terenie okupowanej Holandii. Stamtąd Anna z rodziną oraz innymi Żydami zostali na początku września deportowani do Auschwitz. To był ostatni transport z okupowanej Holandii w ramach niemieckiej akcji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Holokaust przeżył jedynie Otto. Matka zmarła w obozie krótko przed wyzwoleniem. Anna i Margot zostały przeniesione pod koniec października 1944 r. do obozu Bergen-Belsen, gdzie zmarły na tyfus w marcu 1945 r.
Otto po wojnie odzyskał rękopis. Jego obszerne fragmenty zostały opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W domu, w którym się ukrywała rodzina, obecnie działa muzeum. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pat/