Holokaust

29.05.2019

Wystawa "Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy" w łódzkim Centrum Dialogu - od środy

Wystawę "Anne Frank - historia na dzień dzisiejszy" można od środy oglądać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W tym roku mija 75. rocznica deportowania 15-letniej Frank do Auschwitz.

Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu przypomniała, że ekspozycja od wielu lat podróżuje po Polsce. Zazwyczaj jest pokazywana w szkołach, ale także w lokalnych centrach kultury, muzeach i innych miejscach publicznych. Głównym jej celem jest zachęcenie do pochylenia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie.

"Ten cel jest osiągany poprzez przybliżenie historii życia Anny Frank z perspektywy rodziny Frank, oraz odniesienie jej do historii Holokaustu, opowiedzianej przez ocalałych. Wystawa zawiera kilka elementów, które rzucają wyzwanie odwiedzającym, zmuszając ich do zastanowienia się np. nad podobieństwami i różnicami pomiędzy wydarzeniami a incydentami z przeszłości. Niejednokrotnie, owe wydarzenia i incydenty z przeszłości, znajdują swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości" - wyjaśniła Tomaszewska.

Na kilkunastu planszach prezentowana jest historia II wojny światowej i postać Anny Frank, która wraz z rodziną ukrywała się w Amsterdamie przed Niemcami i prowadziła dziennik. Dokument przetrwał wojnę. Jego obszerne fragmenty zostały opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. To jedno z najcenniejszych świadectw Holokaustu. 

Rolę przewodników po ekspozycji pełnią młodzi ludzie. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany katalog oraz film dokumentalny "Krótkie życie Anne Frank". 

Jak poinformowała Tomaszewska wystawa prezentowana będzie w Centrum Dialogu, następnie trafi do XXIV LO w Łodzi.

Piątkowemu otwarciu ekspozycji towarzyszyć ma wykład "Dla dobra narodu. Domy dla dzieci żydowskich w Łodzi i Otwocku".

Anna Frank urodziła się w 1929 r. we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Cztery lata później, po dojściu do władzy narodowych socjalistów, rodzina wyemigrowała do Holandii. Otto i Edith Frankowie z córkami Anną i Margot zamieszkali w Amsterdamie.

Od lipca 1942 r. rodzina ukrywała się w przygotowanym sekretnym pomieszczeniu przy biurze Otta w Amsterdamie. Wcześniej, bo w czerwcu tego roku Anna zaczęła prowadzić dziennik w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki o imieniu Kitty. Ostatni wpis miał datę 1 sierpnia 1944 r. Powstał trzy dni przed aresztowaniem wskutek donosu. Rękopis ocaliła jedna z osób, które wspierały ukrywających się Franków.

Frankowie trafili do obozu zbiorczego w Westerbork na terenie okupowanej Holandii. Stamtąd Anna z rodziną oraz innymi Żydami zostali na początku września deportowani do Auschwitz. To był ostatni transport z okupowanej Holandii w ramach niemieckiej akcji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".

Holokaust przeżył jedynie Otto. Matka zmarła w obozie krótko przed wyzwoleniem. Anna i Margot zostały przeniesione pod koniec października 1944 r. do obozu Bergen-Belsen, gdzie zmarły na tyfus w marcu 1945 r.

Otto po wojnie odzyskał rękopis. Jego obszerne fragmenty zostały opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W domu, w którym się ukrywała rodzina, obecnie działa muzeum. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL