Blisko 250 zabytkowych obiektów zgromadzono na wystawie prezentującej uzbrojenie zaczepne i obronne od XIV do XX wieku, którą można zwiedzać od czwartku w muzeum na zamku w Lidzbarku Warmińskim.
Jak poinformowała PAP kurator wystawy Dominika Kałabun, pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur zabytkowe przedmioty są prezentowane w taki sposób, żeby zwiedzający zobaczyli zmiany, jakie zachodziły w uzbrojeniu na przestrzeni wieków.
Podobną ekspozycję można było oglądać od 2012 r. w dawnej zbrojowni lidzbarskiego zamku. Teraz została zmodernizowana i wzbogacona o nowe obiekty, m.in. z wczesnego średniowiecza.
"Poprzednio funkcjonowała ona jako skład broni. W nowej aranżacji chcieliśmy nadać jej funkcje edukacyjne. Stąd dodatkowe opisy, żeby turyści mogli dowiedzieć się więcej o historii rozwoju uzbrojenia" - dodała Kałabun.
Wystawę otwierają obiekty z działu archeologii i replika Baby Pruskiej, która uznawana jest za wizerunek wczesnośredniowiecznego wojownika. W kolekcji uzbrojenia średniowiecznego pokazano "wyjątkowy w skali kraju" armet, czyli hełm turniejowy. Takie hełmy były wykorzystywane w pojedynkach stanowiących istotną część treningu późnośredniowiecznych rycerzy i renesansowych szlachciców.
Według autorów wystawy cennym zabytkiem jest również zbroja kolcza z przełomu XV i XVI w. oraz koncerz z XV w., jeden z trzech zachowanych w północnej Polsce. Koncerze, kojarzone głównie z jazdą husarską, to odmiana miecza przeznaczonego wyłącznie do kłucia. Były używane przez konnych rycerzy po skruszeniu kopii.
Zwiedzający mogą zobaczyć jak z rozwojem broni palnej zmieniało się uzbrojenie ochronne. W muzealnych gablotach pokazano cały zespół napierśników, napleczników, hełmów i innych elementów zbroi nowożytnych formacji lekkich i ciężkozbrojnych. Do najciekawszych zabytków należy półzbroja piechoty zachodnioeuropejskiej z XVI w. oraz kompletna zbroja kirasjerska z drugiej ćwierci XVII w., wykonana z czernionej stali ze złoconymi elementami.
Ważną część lidzbarskiej wystawy stanowi broń biała, w tym broń sieczna (miecze, szable, bagnety), drzewcowa (halabardy, kopie i piki) i obuchowa (piernacze, topory). Prezentowany jest też zbiór ręcznej broni palnej, w tym hakownice, muszkiety, karabiny, strzelby i pistolety oraz lufy dział jako przykłady broni artyleryjskiej.
Zwiedzający zobaczą również ostrogi, strzemiona i kiełzna, czyli elementy rzędu końskiego, a także oporządzenie związane z użytkowaniem broni palnej, w tym prochownice i ładownice. Osobno zaprezentowano niewielki zbiór broni wschodniej, głównie pochodzenia perskiego.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ agz/