Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas występowania wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut.
MEN przypomina, że przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach lub placówkach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. "Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie" - ocenił resort.
Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że "zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur". Dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.
Resort dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia (zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć).
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca też do zapoznania się z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa "Jak przetrwać upały". Znajdują się w nim informacje dotyczące tego w jaki sposób chronić się przed upałami. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Poradnik dostępny jest na stronie https://rcb.gov.pl/jak-przetrwac-upaly/
Resort edukacji poleca śledzenie ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które są publikowane na bieżąco na stronie internetowej Instytutu. Zamieszcza je także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoich profilach w mediach społecznościowych. Przypomina również o nowym SMS-owym systemie ostrzegania przed nagłymi zagrożeniami: Alert RCB.
MEN informuje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ramach kampanii społecznej "Alert RCB – masz moc superbohatera", opracowało informacje i materiały edukacyjne dla nauczycieli, które dostępne są na stronie internetowej: https://rcb.gov.pl/alertrcb/.
Na skrócenie lekcji z powodu upału w tych dniach zdecydowała się m.in. dyrekcja jednej z podszczecińskich szkół podstawowych. Lekcje w podstawówce w Bezrzeczu odbywają się od wtorku według specjalnego planu; przez wysoką temperaturę każdą skrócono do 30 minut.
"W związku z falą upałów, które mają trwać według prognoz meteorologów przez pierwszą dekadę czerwca, proszę o zaopatrzenie swoich dzieci w dodatkową wodę do picia" - napisano na stronie internetowej szkoły. Dyrekcja zaapelowała także do rodziców o zaopatrzenie dzieci w nakrycie głowy.
Z powodu upału zostały też skrócone zajęcia w pięciu szkołach w Zielonej Górze.
"Wielkopolska, Pomorze i Pomorze Zachodnie, Kujawy, a także województwo lubuskie – to regiony, w których dzisiaj będzie najgoręcej (do 32 st. C)" - podało w czwartek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
IMiGW wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego (zachodnie powiaty) oraz pomorskiego (z wyłączeniem powiatów: gdańskiego, gdyńskiego oraz puckiego). (PAP)
Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Olga Zakolska
dsr/ ozk/ mhr/