Dziewięć koncertów, podczas których będzie można wysłuchać klasycznej muzyki organowej oraz muzyki improwizowanej w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów i wokalistów, złożyło się na program XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta. Impreza rozpocznie się 7 lipca.
Założeniem wrocławskiego festiwalu jest łączenie klasycznej muzyki organowej z muzyką improwizowaną, wykonywaną na instrumentach innych niż organy.
Cykl koncertów rozpocznie się 7 lipca i co niedzielę rozbrzmiewać będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.
Jak przypomniał w środę podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński, idea festiwalu zrodziła się 27 lat temu, po pożarze kościoła św. Elżbiety, kiedy to odbywający się tam cykl koncertów organowych przestał istnieć. „Trzeba było tą lukę wypełnić, zwłaszcza, że Wrocław był, obok Berlina, jednym z najbardziej znaczących centrów muzyki organowej w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku. Festiwal nosił wówczas nazwę Wrocławskie Lato Organowe, a po latach, z uwagi na to, że elementem programowym festiwalu zawsze była improwizacja, nadaliśmy mu tytuł Non Sola Scripta, a zatem + nie tylko to, co zostało zapisane+” – wyjaśnił.
Tegoroczna odsłona festiwalu Non Sola Scripta jest pierwszą, która odbywać się będzie pod patronatem Johannesa Brahmsa. Jak podkreślił dyrektor festiwalu, wybór tego kompozytora na patrona Non Sola Scripta nie jest przypadkowy, gdyż muzyk ten bywał i koncertował wielokrotnie we Wrocławiu.
„W 1879 roku Brahms otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego i jest jednym z najwybitniejszych, którzy ten tytuł otrzymali. Jako dar dla Uniwersytetu skomponował +Uwerturę akademicką+, której prawykonanie miało miejsce w Auli Leopoldina” – powiedział prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Podczas koncertu inauguracyjnego na organach zagra prof. Chorosiński, a towarzyszyć będzie mu skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek Andrzej Gębski i wiolonczelista Andrzej Wróbel wchodzący w skład Camerata Vistula oraz trębacz związany z Wratislavia Trumpet Consort Igor Cecocho. Gościem specjalnym koncertu, a jednocześnie członkiem komitetu honorowego festiwalu będzie prof. dr hab. Adam Jezierski.
Wśród gości tegorocznej odsłony festiwalu znaleźli się włoscy organiści Olimpio Medori i Giampaolo di Rosa oraz Szwajcar Giulio Mercati. Wystąpią również muzycy, których działalność nie kojarzy się z muzyką klasyczną: w towarzystwie organów zaśpiewa Halina Frąckowiak, zagra też pianista Włodek Pawlik, pierwszy polski jazzman uhonorowany nagrodą Grammy.
Festiwal zakończy się 1 września. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz