Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ma prawo podjąć decyzję ws. wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w czasie, który uzna za stosowny - przekonywał w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin.
W połowie maja komisja konkursowa - w skład której weszli m.in. przedstawiciele założycieli muzeum, czyli MKiDN, miasta st. Warszawa i Stowarzyszenia ŻIH - wybrała prof. Dariusza Stolę, dotychczasowego dyrektora POLIN.
Sellin, pytany w Radiu Zet, dlaczego wicepremier Gliński zwleka z powołaniem na stanowisko dyrektora POLIN prof. Stoli, odpowiedział: "protokół z tego konkursu, a właściwie z dwóch posiedzeń komisji, został przekazany wicepremierowi Glińskiemu. Ma prawo przeanalizować, zapoznać się z protokołem i w odpowiednim momencie podjąć decyzję".
Podkreślił, że minister kultury "ma prawo podjąć decyzję w sprawie wyników tego konkursu w czasie, który uzna za stosowny".
Na pytanie, czy wicepremier Gliński może w ogóle nie powołać Stoli i kto teraz sprawuje nadzór nad placówką, przypomniał, że pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich jest Zygmunt Stępiński. Jak mówił, "bardzo dobrze te zadania wykonuje. Zresztą był zastępcą pana dyrektora Stoli i był wskazany przez dyrektora Stolę jako osoba, która najlepiej nadaje się do pełnienia obowiązków". Wyjaśnił, że na pełniącego obowiązki "można powołać osobę na rok, potem trzeba podjąć już właściwą decyzję".
Pytany, czy możliwe jest, że przez rok będzie taka sytuacja, przyznał, że nie wie i że to zależy od wicepremiera Glińskiego. "Nie wiem, jaką decyzję podejmie" - powtórzył.
Zaznaczył, że w muzeum "nic złego się nie dzieje". "Wszystko dobrze funkcjonuje w muzeum pod pełniącym obowiązki dyrektora panem Stępińskim" – ocenił.
Podkreślił, że minister Gliński "ma prawo zapoznawać się w czasie, który uzna za stosowny, z dokumentami dostarczonymi przez komisję konkursową i w odpowiednim momencie podjąć decyzję". Zapewnił, że "taką decyzję podejmie".
Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych, a także książki: "Nadzieja i zagłada" (1995); "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968" (2000), "Patterns of Migration in Central Europe" (2001, z C. Wallace), "PRL: trwanie i zmiana" (2003, z M. Zarembą), "PZPR jako machina władzy" (2012, z K. Persakiem) i podręczniki dla szkół średnich. Książka "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika "Polityka".
Stola został powołany na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 1 marca 2014 r. na 5-letnią kadencję, z możliwością przedłużenia. Jak informowało w lutym MKiDN, z pozostałymi założycielami tej instytucji została uzgodniona decyzja o wyborze nowego dyrektora POLIN w drodze konkursu. Został on ogłoszony przez ministra kultury 27 lutego.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/