Zimą 2021 r. w zabytkowym Domu Zdrojowym w gdańskim Brzeźnie, w pobliżu plaży, ma być otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej. Inwestycja będzie kosztować ok. 23 mln zł. Zrewitalizowany zostanie również otaczający budynek park.
Umowa ws. przebudowy i zmiany sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w Gdańsku-Brzeźnie została podpisana w piątek.
„Dom Zdrojowy nie tylko zostanie odrestaurowany, ale również zmieni swoją funkcję, na Centrum Edukacji Ekologicznej i będzie służył mieszkańcom dzielnicy oraz całego miasta. Myślę, że to miejsce uatrakcyjni najbliższą okolicę i będzie jednocześni pierwszą z kilku kolejnych inwestycji w Brzeźnie od pasa nadmorskiego, aż do terenów portowych – powiedział zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz.
Oferty w przetargu złożyły trzy firmy. Wybrana została firma Poleko, która zaproponowała najniższą cenę (ok. 23 mln zł brutto) oraz wykazała się doświadczeniem w realizacji tego typu projektów. Wykonawca wejdzie na plac budowy w lipcu 2019 r., a prace mają potrwać 18 miesięcy.
Poleko sp. z o.o. to firma działająca od ponad 20 lat w Trójmieście. Wykonała już m.in. adaptację zabytkowego budynku „Stara Apteka” na nową scenę Teatru Wybrzeże.
Centrum Edukacji Ekologicznej będzie funkcjonować jako „zielona szkoła”. Będą się w nim odbywały wykłady, szkolenia, panele dyskusyjne i warsztaty. Do dyspozycji gości będą także miejsca noclegowe i restauracja. Dawny Dom Zdrojowy ma też pełnić funkcję miejsca spotkań i integracji lokalnej społeczności.
Obiektem zarządzać będzie Hevelianum - miejska jednostka, która jest gospodarzem gdańskiego Grodziska w centrum Gdańska - zespołu zabytkowych militarnych obiektów, w których działają wystawy i prowadzone są zajęcia edukacyjne.
W XIX wieku położone nad Zatoką Gdańską Brzeźno zaczęło powoli przekształcać się z osady rybackiej w kurort. Zbudowany w eklektycznym stylu Dom Zdrojowy przy dzisiejszej ul. Zdrojowej powstał (po pożarze innej budowli o takim samym przeznaczeniu) w 1893 roku. Jak podaje gedanopedia.pl, "dla osób, które odstraszała zimna woda Bałtyku, przygotowywano w nim ciepłe kąpiele morskie", a kuracjuszom służyły też m.in. kunsztownie urządzony park, trzy altany, muszla koncertowa, korty tenisowe i boisko do gry w krykieta.
W zabytkowym obiekcie należącym do miasta funkcjonowały mieszkania komunalne, budynek wymagał jednak generalnego remontu i samorząd zaoferował lokatorom inne lokale.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mok/