Na Trakcie Biskupów Warmińskich w Bałdach pod Olsztynem odsłonięto w sobotę głaz upamiętniający bpa Jana Stanisława Zbąskiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1688-1697.
Bałdy to dziś mała wioska pod Olsztynem. Przed wiekami było to bardzo ważne miejsca na mapie Warmii, ponieważ tu witano biskupów obejmujących diecezję warmińską i jadących do stolicy regionu Lidzbarka Warmińskiego.
Od 12 lat popularyzatorzy lokalnej historii zawsze na początku lipca organizują w Bałdach kiermasz (tj. tradycyjny festyn) dla upamiętnienia kolejnych biskupów warmińskich. W tym roku odsłonięto głaz poświęcony Janowi Stanisławowi Zbąskiemu herbu Nałęcz, który był warmińskim biskupem w latach 1688-1697.
Biskup Zbąski pochodził z kalwińskiej rodziny szlacheckiej. W czasie nauki u jezuitów w Lublinie przeszedł na katolicyzm. W 1663 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był sekretarzem króla Jana Kazimierza i bliskim współpracownikiem króla Jana III Sobieskiego. Towarzyszył królowi w odsieczy wiedeńskiej.
W 1677 r. został biskupem przemyskim, a w 1688 r. warmińskim. W historii Warmii bp Zbąski zapisał się tym, że w 1693 r. konsekrował kościół w Świętej Lipce. Ufundował dzwony, szaty liturgiczne i budynki gospodarcze w Stoczku Klasztornym. Był mecenasem malarza warmińskiego Piotra Kolberga.
Zmarł 21 maja 1697 r. w Lidzbarku Warmińskim. Pochowany został w katedrze fromborskiej. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/