Przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu uruchomiono fotoplastikon, w którym bezpłatnie można obejrzeć unikalne zdjęcia miasta, wykonywane od początków ubiegłego wieku.
Projekt jest realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe przy współpracy z opolskim AP.
Fotoplastykon, czyli drewniana budka, w której można obejrzeć zdjęcia w 2D i 3D jest stylizowana na obiekt z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Jak informuje Aleksandra Starczewska-Wojnar z opolskiego Archiwum Państwowego, "Archiwalny Fotoplatikon w Opolu" to kontynuacja projektu realizowanego w 2018 roku, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100 - lecie utworzenia Archiwów Państwowych.
„To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – powiedział Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Na pięciu stanowiskach stereoskopowych można podziwiać historię miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokazywane są unikatowe fotografie Opola z okresu przedwojennego, czasów PRL oraz historyczne kadry z kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Widzowie mogą zobaczyć m.in. zdjęcia z początku XX w. pochodzące z Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien): mieszkańców miasta, kościoły i panoramy. Dodatkowo w tym roku planowane jest udostępnienie on-line wersji cyfrowej obecnych i zeszłorocznych wystaw, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).
Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej do 5 sierpnia. Kolejnymi przystankami fotoplastykonu będą Wrocław (sierpień, Plac Solny), Lublin (wrzesień, Plac Teatralny) i Gdańsk (październik 2019 roku). (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ agz/