Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej spodziewamy się wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa – poinformował we wtorek prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, po 15 sierpnia Kancelaria Prezydenta będzie informować o liście uczestników uroczystości w Warszawie.
Wcześniej we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że prezydent Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września; 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Szczerski poinformował ponadto PAP, że prezydentowi USA będzie towarzyszyła małżonka Melania Trump.
Podczas konferencji prasowej Kolarski wskazał, że będzie to dziewiąte spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem oraz 13. spotkanie "prezydenta Andrzeja Dudy z urzędującym prezydentem USA". "Trwają prace nad szczegółami tej wizyty i o tych szczegółach będziemy państwa na bieżąco informować" - zadeklarował minister.
Dopytywany czy podczas uroczystości można spodziewać się wystąpienia prezydenta USA, Kolarski odparł, że szczegóły są dopiero ustalane. Przypomniał, że podczas wizyty Trumpa w Polsce w 2017 r. wygłosił on wystąpienie. "Oczywiście spodziewamy się, że również takie wystąpienie będzie mieć miejsce 1 września" - dodał minister.
Odnosząc się do listy gości podczas uroczystości rocznicowych Kolarski powiedział, że potwierdzenia obecności spływają. "W drugiej połowie sierpnia, po 15 sierpnia, będziemy informować, kto przyjął zaproszenie i jak wygląda lista gości, uczestników uroczystości 1 września w Warszawie" - oświadczył Kolarski.
W rozmowie z PAP Kolarski przypomniał, że uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta będą podzielone na dwie części. Nad ranem 1 września prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem wezmą udział w uroczystościach w Wieluniu.
"Wieluń jest jednym z tych miejsc, gdzie pamięć o 1 września 1939 roku jest szczególnie żywa. Jednym z nich jest Westerplatte, drugim Tczew, a trzecie to właśnie Wieluń. Prezydent Andrzej Duda był w każdym z tych miejsc. W tym roku będzie ponownie w Wieluniu" - powiedział prezydencki minister.
Jak zaznaczył, "Wieluń to miejsce symbolizujące bestialstwo niemieckiej agresji". "Wieluń był znakiem nadchodzącego barbarzyństwa, zapowiedzią wojny totalnej. To było miasto, które pogrążone we śnie zostało zbombardowane, nie miało żadnego znaczenia strategicznego, a stało się celem ataku Luftwaffe" - zaznaczył Kolarski.
W Warszawie odbędą się natomiast obchody międzynarodowe. Kancelaria Prezydenta wystosowała zaproszenia na te uroczystości do przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, państw NATO oraz krajów członkowskich Partnerstwa Wschodniego.
Jak informował w ostatnim czasie rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta otrzymała do tej pory potwierdzenie od ponad 30 państw, że delegacje na poziomie prezydentów, premierów, bądź przewodniczących parlamentów, czyli na najwyższym poziomie, będą brały udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizują też władze Gdańska; odbędą się one jak co roku na Westerplatte. "My organizujemy także obchody 1 września na Westerplatte o 4.45, obchody otwarte dla każdego. Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte, to jest takie miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa" - mówiła w połowie lipca prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski
mzk/ rbk/ godl/