Stary Fordon, jedna za najstarszych dzielnic Bydgoszczy, przechodzi rewitalizację. Obecnie kończy się przebudowa głównej w tej części miasta ulicy Bydgoskiej, a rozpoczęto przygotowania do prac związanych z zagospodarowaniem terenów nad Wisłą.
Jest to dzielnica, która do 1973 r, była odrębnym miasteczkiem Fordon. Nazwa głównej ulicy zachowała się z tamtych czasów i stąd ulica Bydgoska w Bydgoszczy. Podobnie utrzymane zostały nazwy części innych ulic, a te które pokrywały się z istniejącymi w Bydgoszczy, zostały wówczas zmienione.
Obecnie remontowana ul. Bydgoska zyskała nową nawierzchnię asfaltową, a na chodnikach oddzielonych od jezdni pasem zieleni z krzewami ułożono płyty betonowe. Przebudowano też skrzyżowanie z ulicami Mączną i Rakową. Przyległe do ul. Bydgoskiej parkingi wykonano z kostki granitowej.
Z terenów sąsiadujących z ulicą usunięto napowietrzne linie energetyczne i umieszczono je pod ziemią. Wzdłuż ulicy postawiono stylowe słupy oświetleniowe, na których zamontowane zostaną specjalne lampy.
Przebudowa kilkusetmetrowej ul. Bydgoskiej wraz towarzyszącą infrastrukturą kosztować będzie 6,1 mln zł. Projekt wszystkich prac wcześniej został skonsultowany ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu.
Równolegle z przebudową ul. Bydgoskiej remontowana jest część kamienic w Starym Fordonie.
Obecnie przygotowywane są również kolejne zadania związane z rewitalizacją Starego Fordonu. Kompletowane są m.in. dokumentacja i pozwolenia, które są niezbędna do ogłoszenia przetargu na rewitalizację ulic i terenów nad Wisłą, w tym samego nabrzeża.
Fordon był miasteczkiem z wielowiekową historią. W 1382 r. Władysław Opolczyk lokował na prawie chełmińskim miasto Wyszogród, które już przed 1409 r. określono jako Fordon. Nową nazwę utrwalił przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim wydany w 1424 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Sąsiednia Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie w 1346 r.
Miasteczko przez lata było w cieniu znacznie większej Bydgoszczy. 1 stycznia 1973 r. Fordon został włączony do Bydgoszczy. W pobliżu wyrosła duża dzielnica nazwana Nowy Fordon, w której obecnie mieszka jedna piąta bydgoszczan. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ wj/